A lakossági elvárásokhoz képest mondhatnánk azt is, módosították meg nem is a szilveszteri tűzijáték szabályait az önkormányzat november 28-i ülésén. A kutyatulajdonosok, állattartók, idősebb emberek, kisgyermeket nevelő családok védelmét szolgáló komolyabb beavatkozást a csendrendeletként is ismert helyi szabályozásba az akadályozta, hogy magasabb rendű jogszabályok ebben a kérdésben megengedőbbek.
A napirend előterjesztője, Simon Zoltán alpolgármester a téma felvezetőjében áttekintést adott azokról a lakossági panaszokról, amelyek minden év szilveszter éjszakáját követően a tűzijátékok hang- és fényhatása miatt elsősorban a kutyatulajdonosok, állattartók, idősebb emberek és a kisgyermeket nevelők körében váltottak ki ellenérzést.
Emlékeztetett, az előző képviselő-testület már tárgyalt a témáról. Azt a döntést hozta, a képviselők a saját körzetük tapasztalataik alapján június 30-ig tegyék meg módosító javaslataikat. Arról is határozat született, hogy dr. Bálint József polgármester vegye fel a kapcsolatot Font Sándor országgyűlési képviselővel, nála kezdeményezze a törvényi szabályozás módosítását. Ám hogy ez a kapcsolatfelvétel e tekintetben megtörtént-e, arra vonatkozóan nem volt információ.
Mint kiderült, a határnapig egyedül Simon Zoltán fogalmazta meg módosító javaslatait, majd a jegyzővel együtt vizsgálták meg, milyen lehetőségek vannak a rendelet szigorítására. A kitekintés olyan városokra is kiterjedt, mint Kiskunhalas és Tata. Utóbbinál természetvédelmi okok miatt betiltották a tűzijátékok tartását, a Tatai-tónál élőhelyet találó, ott telelő védett madarak, a sarki ludak miatt.
Amint azt dr. Kiss Csaba jegyző kifejtette, az idevágó, az egész országra érvényes kormányrendelet szerint Szilveszter napján, december 31-én 18 órától január 1-je 06 óráig lehet tűzijátékot szervezni.
Az Alkotmánybíróság 1991 óta folytatott gyakorlata szerint, ha magasabb rendű jogszabályok valamit megengednek, azt helyi önkormányzati rendelet az egész települést érintően nem, legfeljebb a település egyes övezeteire vonatkozóan korlátozhatja – mondta dr. Kiss Csaba.
Erre figyelemmel a helyi rendeletet végül úgy módosították, hogy
TŰZIJÁTÉK HASZNÁLATA TELEPSZERŰ, TÖBBSZINTES ÉPÜLETEK 30 MÉTERES KÖRZETÉBEN TILOS AZ ÉV BÁRMELY SZAKÁBAN.
A rendelet a tűzijáték használatát a Paksi, Széchenyi és a Zrínyi lakótelep egyes utcáira lebontva is felsorolja.
Aki a rendeletet megszegi, az legfeljebb ötvenezer forint közigazgatási bírság megfizetésére kötelezhető.
Mielőtt szavazásra került volna a sor, Szabó Balázs képviselő kérdéseket intézett a jegyzőhöz:
A képviselő felhívta a figyelmet, hogy helyi rendelet által szabályozott kérdésekben a rendőrség nem köteles intézkedni. Így gyakorlatilag kevés az esélye annak, ha megtörténik valamilyen szabályszegés, például a most módosítandó csendrendelet esetében, az egyáltalán szankcionálva lesz valamikor. Holott minden jogszabály annyit ér, amennyit abból betartanak – mondta Szabó Balázs.
Az életszerű megközelítésre a jegyző válaszában kifejtette: a közterület-felügyelők a hivatal központi számán keresztül érhetők el, a 650-300/113 telefonszámon. Nagyobb önkormányzati és egyéb városi rendezvényeken a közterület felügyelők a hivatali munkaidőn kívül is dolgoznak.
Az előterjesztést, illetve a rendelet módosítását végül a képviselő-testület egyhangú szavazás mellett elfogadta.
Címlapkép: amazing.zone / Forrás: kutyabaráthelyek.hu