Európai kezdeményezésre 2016 óta rendezik meg azt a tematikus hetet, amelynek első számú célja a szakképzés népszerűsítése a képzés különlegességének, kínálatának, összetevőinek testközelből történő, élményszerű bemutatásával. A Bajai Szakképzési Centrumnak mindkét kalocsai tagintézménye csatlakozott a programhoz és ezúttal a legkisebb diákokat szólították meg.
A Bajai SzC Kalocsai Dózsa György Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma az idén a gépészet ágazatot állította az események középpontjába – tudta meg portálunk Fekete Antal tagintézmény vezetőtől. A Mócsy János utcai tanműhelyben, ahol többek között az utóbbi években frissített számítógép-park, vagy az ugyancsak néhány hónapja beállított hegesztő-szimulátor is helyet kapott, egy „bringaturmix” lett felállítva.
Ez tanár-diák projektmunka gyümölcseként született, több százezer forint összértékű helyi vállalkozói felajánlások által. A szerkezet lényege, hogy a speciális kerékpár hajtója a pedáltaposással be tudja indítani a kerékpár kormányára rögzített kosarában lévő turmixgépet, felszeletelve a benne lévő gyümölcsöket és zöldségeket. A kínálat sikere nem is maradt el, a Kalocsai Fényi Gyula Általános Iskola Kertvárosi tagiskolájának alsó tagozatosai szájtátva figyelték, hogy mennyi mindenre képesek a különféle eszközök.
Keddtől csütörtökig „hazai pályán” fogadták a Dózsában az érdeklődőket, emellett párhuzamosan az iskola végzősei és tanárai mobil eszközökkel felszerelkezve „vidékre” is ellátogattak: a géderlaki iskolába vitték házhoz a kalocsai programot. Csütörtökön pedig a „Tiéd a pálya” oktatási kiállításon szerepeltek Baján.
Minél korábban kezdődik a pályaorientáció egy fiatal gyermek életében, annál hamarabb fordulhat az érdeklődése később egy adott irányba – vallja Fekete Antal. „Korábban általános iskolában dolgoztam, és megtapasztaltam, hogy a hetedikes és nyolcadikos, pályaválasztás előtt álló diákoknak gyakran fogalmuk sem volt arról, hogy merre szeretnének tovább menni, sőt, még a szüleiknek sem. Nekünk az a feladatunk, hogy jó időben megmutassuk ezeknek a gyerekeknek azokat a lehetőségeket, amelyek közül később válogathatnak” – mondja a Dózsa tagintézmény vezetője.
Hasonlóképpen a Dózsához, a Bajai SzC Kossuth Zsuzsanna Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája is a szórakoztatva tanulás lehetőségét tűzte a zászlajára a heti program összeállításakor. Ők is a Fényi Gyula iskola alsósait látták vendégül a tanéttermükbe, ahol a gyerekek mélyebben megismerkedhettek a Kossuth iskola által kínált szakmákkal, valamint a vendéglátás, turizmus és az egészségügy ágazatok terén nyújtott képzésekkel.
„Játékos feladatokkal vártuk őket, mint az élelmiszer-piramis, amit fotókból vagy valódi élelmiszerekből is felépíthettek, de megnézhettek különleges éttermi eszközöket, megismerhettek azok működésével, vagy éppen a díszesen terített asztalokat csodálhatták meg a gyerekek” – ismertette a kínálatot Baranyiné Hellényi Viktória szakmai tagintézmény vezető helyettes.
A legkisebbek kézműves-foglalkozáson készíthettek maguknak nyomdázva, vágva, díszítve poháralátéteket, amelyekre a munka végén gyümölcskoktélt kaptak. Emellett vidám, mosolygós szendvicsek is kerültek az asztalra. Az egészségügyi kínálatból a műsebkészítés és annak bekötözése volt a sláger, de a csecsemőgondozásban használt babáink mérése és pelenkázása is népszerű volt, ahogyan a nagyobbacskák körében az újraélesztés – számolt be a programról a Kossuth iskola pedagógusa.