A hagyományteremtés szándékával, a város és a környék ismert és meghatározó cégeinek vezetői, gyakorlati szakoktatói részvételével tartott Szakestet a Bajai SZC Kalocsai Dózsa György Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma intézmény december 17-én, hétfőn este. A nagy érdeklődés mellett zajló, közvetlen hangvételű, közös bográcsozással záruló rendezvény annyiban rendhagyó volt, hogy az iskola azok előtt a gyakorlati oktatóhelyet biztosító cégek előtt mutatkozott be, amelyek nem csak részt vesznek a jövő szakembereinek képzésében, de a frissen végzettek, bizonyítvánnyal a kezükben, már mint munkavállalók erősíthetik az adott vállalkozást, vállalatot.
Az esemény célját kérésünkre Fekete Antal tagintézmény-vezető foglalta össze, amikor a Szakestről szólva elmondta: az intézmény ezen az összejövetelen a híd szerepét töltötte be, ugyanis az elméleti képzést és iskolai gyakorlati szakoktatást végző iskola a gyakorlati képzést koordináló kamara és a képző hely szakemberei előtt mutatkozott be, vázolta fel a jelen oktatását, a fejlesztés irányait, lehetőségeit. Továbbá ötleteket adott és várt a további együttműködéshez és a közös jövőkép kialakításához.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A Szakest résztvevőit elsőként Virág Tibor, a Bajai Szakképzési Centrum főigazgatója köszöntötte, aki egyebek mellett arra is rámutatott: amennyiben egy adott vállalat a már meglévő, vagy frissen toborzott munkavállalóit szeretné szakképzettséghez, az ezzel együtt járó magasabb tudáshoz juttatni, a Szakképzési Centrum nyitott az ez irányú kezdeményezésekre, akár már 6-8 fő esetén is megszervezi az oktatást.
A főigazgató példaként említette, hogy egy bajai, villanyszereléssel is foglalkozó cég betanított munkát végző munkavállalói ilyen megkeresés után szereztek villanyszerelő szakképesítést. Ez a rugalmasság, a képzés munkaerő piaci igényekhez való igazítása határozott célkitűzése a Bajai Szakképzési Centrumnak.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A vendégek a Mócsy utcai tanműhelyben Katona Ferenc gyakorlati oktatásvezető tanár prezentációjából az iskola teljes képzési palettájának megismerése mellett a folyamatosan bővülő eszközparkot is megismerhették.
Mint elhangzott,
az intézményben a nappali tagozatos tanulók mellett majdnem ugyanannyian vesznek részt a felnőttoktatásban, amelyet folyamatosan a munkaerő piac igényeihez igazítanak.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Katona Ferenc, majd Fekete Antal is szólt arról, hogy például a Híd programban résztvevők, hátrányos helyzetű, felnőtt korba lépett tanulóik fokozottabb törődést, nem csak a szakmai ismeretek átadására irányuló pedagógusi munkát igényelnek. Ezt a hivatásuk iránt elkötelezett tanárok, szakoktatók nélkül aligha tudnák eredményesen teljesíteni, amiért őket külön köszönet illeti.
A Szakest résztvevői számára szervezett program a Martinovics utcai iskolarészben folytatódott, ahol a pék-, cukrász tanműhelyek mindennapjaiba kaptak betekintést a látogatók. Ezen a helyszínen Fekete Antal a digitális közösségi alkotóműhely, úgynevezett ’makerspace’ a közeljövőben magvalósuló fejlesztéséről szólt, melyről külön cikkben is beszámolunk majd.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A Szakest résztvevőnek látogatása a Dózsa Asztrik téri dísztermében tartott közös vacsorával zárult. A Katona Ferenc nevéhez és szakácstudományához köthető, bográcsban főtt, kitűnő marhapörkölt felszolgálásában, a vendéglátásban a Bajai SZC Kossuth Zsuzsanna Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája pincér tanulói tanáraik irányítása mellett vettek részt. A fehér asztal melletti beszélgetés alkalom volt arra, hogy a szakoktatás teljes spektrumának résztvevői a közös oktatás sikerei mellett azok gondjairól is szót váltsanak.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.