Szeptember 27-én, pénteken este hat órától fél nyolcig három izgalmas előadás követi majd egymást a Bajai SZC kalocsai Dózsa György Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma dísztermében. Az előadók, Balogh Gáborné, Tamaskó Attila és Baksa László korunk nagy kihívásaival, tudományos kalandjaival és a közeljövő fő kérdéseivel foglalkozik az egy helyszínen, három témakörben tartandó előadásuk során, amelyekből megtudjuk: Mi köze a LEGO robotnak a Marshoz? Mi köze Baksa tanár úrnak a NASA-hoz? Mitől lesz zöld a konnektorban az áram? Mi az a Micro:bit és mit keres Kalocsán?
Az űrkutatás és robotika, a számítógép-programozás és a zöld energia áll majd a három előadás középpontjában. Mindhárom téma már most is, de főképp a közeljövőben megkerülhetetlen kérdése lesz az emberi létezésnek, kulcsa az egész emberiség túlélésének, fönnmaradásának.
LEHETSÉGES, HOGY KALOCSAI DIÁKOKNAK IS JUT SZEREP A KORSZAKOS FELFEDEZÉSEKBEN?
Erre ösztönözheti őket a Kutatók Éjszakájának három előadása, a következő tematikával:
Kódolásra fel! Játék vagy programozás?
– ezzel a felütéssel tartja meg este hat órától Micro:bit az oktatásban című előadását Balogh Gáborné, amelyben a Micro:bit játékos programozásával ismerkedhetnek az érdeklődők.
Forrás: KALOhírek
A micro:bit egy eredendően 6-11 éves gyermekek programozás oktatásának céljaira Angliában fejlesztett, e célra minden korábbinál hatékonyabban használható, igen olcsó eszköz, amely 2016-ban indult hódító útjára, amikor az Egyesült Királyság minden hetedikes, azaz 11 éves diákja – hozzávetőleg egymillió tanuló – kapta meg és kezdte használni ezt a mikrovezérlős panelt.
LÉNYEGÉT TEKINTVE A MICRO:BIT EGY KISMÉRETŰ, EGYSZERŰEN PROGRAMOZHATÓ PANEL, BEÉPÍTETT SZENZOROKKAL – IRÁNYTŰ, GYORSULÁSMÉRŐ, FÉNYÉRZÉKELŐ –, LED-MÁTRIX KIJELZŐVEL, KI ÉS BEMENETI CSATLAKOZÓKKAL, BLUETOOTH TECHNOLÓGIÁVAL.
Ismerkedjünk meg vele közelebbről is az előadás segítségével!
“Tekerj áramot bicajjal!” – Avagy: Szomjoltás gépész módra
Ez a mottója, illetve címe Tamaskó Attila fél héttől tartandó előadásnak, amely a megújuló energiát helyezi a figyelem középpontjába.
A mai világban kulcsfontosságú szerepet kapott a környezetvédelem, hogy mi, mint „átlagember”, mit tehetünk a környezetünk megóvásáért. Ennek egyik központi kérdésköre a zöld energia, a megújuló energiaforrások.
DE MIT IS JELENT PONTOSAN A MEGÚJULÓ ENERGIAFORRÁS? MILYEN MÓDON TUDJUK EZT KAPCSOLATBA HOZNI A KERÉKPÁROZÁSSAL, AKÁR A NAPPALINK KÖZEPÉN, HOGY A SAJÁT „ATOMERŐMŰVÜNK” LEGYÜNK?
Ezekre, és sok más izgalmas és érdekes kérdésre is választ kaphatunk az előadás folyamán.
A legelszántabb és legdinamikusabb résztvevőknek lehetősége lesz egy kis műszaki érzékel, bárki által megépíthető eszköz kipróbálására is, amellyel egy kis testmozgás után egy frissítő ital az eredmény.
Azaz: szomjoltás gépész módra!
KI NE HAGYD!
Magyar robotok a Marson
Baksa László előadása a többitől eltérően nem eltéríti az okostelefontól a fiatalokat, hanem értelmet ad a kütyüvel töltött időnek.
Forrás: KALOhírek
Ismerkedj meg a modern technika eszközeivel! – hirdeti mottója az előadásnak, amelynek keretében Baksa tanár úr „Hogy kerültem kapcsolatba a robotokkal?” címmel tartandó rövid életrajzi bemutatkozása után csupa olyan dolgot kínál majd, amelyeket sok gyerek akár a karácsonyfa alá is kívánna:
TANULJ JÁTSZVA PROGRAMOZNI LEGO ROBOTOKAT EGYSZERŰEN, SZÓRAKOZTATÓAN!
PRÓBÁLD KI, HOGYAN LEHET OKOS ESZKÖZÖKKEL IRÁNYÍTANI A LEGO ROBOTOKAT!
NOSZA!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.