Két pályázat forrásainak felhasználásával térben és időben összekapcsolva tartanak meg két egyenként is izgalmas programot e hét szombaton, július 31-én. Az egyik a Cserey József Kórustalálkozó, amelynek a névadója születésének 100. évfordulója, valamint a Vén Ferencné vezette énekkar, a Mezei Virágok Népdalkör 15 éves fennállása ad különös hangsúlyt. A másik a már hagyományosan megrendezésre kerülő aratóbál, amelyet azonban tavaly a koronavírus-járvány miatt nem tudtak megtartani. A két programról az azokra pályázó egyesület elnökével beszélgettünk.
A két, népművészeti tematikájában rokon rendezvényre a CLLD program keretében, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériuma Emberi Erőforrás Támogatáskezelője által meghirdetett pályázaton a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület pályázott, mivel a Mezei Virágok Népdalkör – bár nagy hagyományokkal büszkélkedő kulturális csoport – nem egyesületi formában tevékenykednek, jogi személyiséggel nem rendelkeznek, így nem tartoztak a pályázásra jogosultak közé. Kezdeményezésüket ezért a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület karolta föl, amelynek elnökével, Kovács Istvánné Sztakó Évával beszélgettünk a szombati nappal kapcsolatos várakozásokról.
– Ez az együttműködés az énekkar és az egyesületünk között már régebbi időkre nyúlik vissza, hiszen a Kalocsai Hagyományőrző egyesület és a Mezei Virágok Népdalkör a Kalocsa népművészeti Alapítvánnyal közösen szervezte meg a Cserey József emlékversenyt a kezdetektől fogva, immár közel negyed évszázada. A kezdeti időszakban megyei népdalverseny volt ez, később találkozóvá, népdalkörök kórusok találkozójává alakult át, mivel az volt a tapasztalat, hogy az egyébként is kedvtelésből éneklő csoportok így szívesebben, nagyobb lelkesedéssel vesznek részt rajta – tájékoztatott Kovács Istvánné a találkozó történetéről, majd a mostani alkalomról részletesebben is szólt.
– Idén kereken egy tucat csoport részvételére számítunk, beleértve a házigazdát, egyesületünket is. A rendezvény meghívásos, és az összes meghívott csoport jelezte, hogy szeretne részt venni. Igaz, a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület nem népdalkör, de sok szállal kötődik a népművészethez. Van kézműves közösségünk, illetve néptánc csoportunk is. A találkozón ez utóbbival veszünk részt, hiszen a Cserey József Kórustalálkozón a néptáncnak is nagy jelentősége van, mivel Cserey József maga sem csak gyűjtötte és kötetbe gyűjtve kiadta a népdalokat, hanem minden bizonnyal számos koreográfia összeállításánál is közreműködött. Ennek bizonytékaként
fönnmaradt egy koreográfia, amelynek három szerzője közt társszerzőként őt is feltüntették a kalocsai népművészeti mozgalom hőskorának nagy nevei, a Kalocsai Népi Együttes megalakulásánál is bábáskodó Pécsiné Ács Sarolta és Tóth Ferenc mellett.” CSEREY JÓZSEF SOK KOREOGRÁFIA ZENEI ANYAGÁT GYŰJTÖTTE ÖSSZE ÉS ADTA KÖZRE A „KALOCSAI KERTEK ALATT” CÍMŰ DALOS KÖTETBEN, DE ENNÉL AZ EGYNÉL SZEREPEL SZERZŐKÉNT IS.
Ez a „Szép a rozmaringszál” című koreográfia volt, éppen ezért szombaton ezt szeretnénk eltáncolni a kórustalálkozó alkalmából.”– A találkozó programja nemcsak a délutáni énekes-táncos műsorból áll, hanem már reggel a Szent István Gimnáziumban az emléktábla koszorúzásával kezdjük a napot, majd szakmai konferenciával folytatódik a rendezvény a Juca Néni Csárdájában. Ott előbb Szűcsné Török Ilona ének-zene pedagógus fog előadást tartani szakmai, gyakorlati, módszertani kérdésekről a kórusvezetésről, énekkari munkáról, majd ezt követően az előadáshoz kapcsolódó témájú, de kötetlenebb beszélgetéssel folytatódik a program, amelynek én leszek a levezetője – ismertette a találkozó programját az egyesület vezetője.
Ezt követi majd ebéd után, délután három órai kezdettel a kórusok és táncosok föllépése, amelyet követően, este hat órakor vacsorával zárul a találkozó programja.
A MULATSáG EZZEL NEM ÉR VÉGET, SŐT, AKKOR KEZDŐDIK CSAK IGAZÁN! ESTE HÉTTŐL UGYANIS ARATÓ BÁL LESZ, AHOL SZOMBATI FERENC ÉS ZENEKARA HÚZZA MAJD A TALPALÁVALÓT.
Az aratóbált eredendően még tavaly tervezték megtartani, de a koronavírus-járvány miatt elhalasztották – tudtuk meg.
– Ha már így eltolódott és feltorlódott a két rendezvény, úgy gondoltuk, jobb lesz a kettőt összekapcsolni, hiszen a helyszín mindkettőnek megfelel, és hellyel-közzel a közönség is ugyanaz. Ezért vetődött föl, hogy a kettőt egymás után, folytatólagosan is megtarthatnánk, összekapcsolva a késő délutánig tartó kórustalálkozót az éjszakába nyúló aratóbállal. Annál is inkább, mert látjuk, hogy más szervezeteknek is beragadtak a programjaik és a pályázati forrásaik, ezért rengeteg a rendezvény, torlódnak, egymást érik a programok, így jó megoldásnak tűnt, hogy inkább a saját programunkra szervezzünk rá egy másikat, azonos közönségnek, mint hogy más programokat üssön a rendezvényünk, megosztva a publikumot.
Az egyesület egyébként más pályázatokat is elnyert a CLLD rendszerben, amint erről az elnök tájékoztatott.
– A CLLD pályázatunk egy három pillérre épülő pályázat, terveztünk benne hagyományőrző programokat, népszokások felelevenítését, ebbe a sorba illeszkedik a két szombati program is. Emellett gyerektábort szervezünk, amelynek harmadik, egyben utolsó turnusa a jövő héten lesz. Ezen kívül kézműves foglalkozásokat tartunk a pályázat forrásainak felhasználásával, a népi kézművesség és a kalocsai folklórkincs, a kézműves technikák, a hímzés, pingálás átörökítse végett.
KORLÁTOZOTT SZÁMBAN MÉG LEHET JELENTKEZNI.
– A kórustalálkozó meghívásos alapon történik, ahogyan korábban is mindig, de sohasem zártuk ki az érdeklődőket, ha valaki jelentkezik, szívesen látjuk. A helyszín 120-130 fő befogadására alkalmas, és a plakátokat látva jelentkeztek is már baráti csoportok, munkahelyi közösségek, akik vonzódnak a népzene, a népdalok iránt. Így már vannak külsős jelentkezők is, és lassan eléri a keretet az előre látható létszám, tehát tömeges jelentkezést már nem várunk, és nem is tudunk elfogadni. Ezért kérjük, hogy ha valaki szívesen keresné föl rendezvényünket, azt jelezze előre a 30/451-5003-as, vagy a 78/4638676-es telefonszámon, hogy mindenkinek biztosan legyen ülőhelye!
A RENDEZVÉNY INGYENES, A LÉTSZÁMKORLÁT EREJÉIG, AMÍG A PÁLYÁZATI FORRÁS TART, A SZERVEZŐK ÁLLJÁK A MULATSÁG ÁRÁT.
Ha valaki létszámfölöttiként szeretne részt venni a vacsorán, vendéglátóhely lévén, saját finanszírozásában biztosan ennek sem lesz akadálya.
Aki pedig a bálban részt szeretne venni, az jöjjön bátran, csak a fogyasztását kell fedeznie, hiszen annak, hogy a bálban táncoljon, mulasson, semmi költsége nincs!”