Itt találod az összes cikket a „folklór” témában!
Muzsikaszótól lesz hangos a város, amikor néptáncosaink színes forgataga a város hét pontján tart majd bemutatókat a Kalocsai Szüreti Felvonulás keretében. A helyszínek közt nyolc lovas kocsi szállítja majd a hagyományőrzőket, akik között talán már határon túliakat is láthatunk majd. Mutatjuk az időpontot és a helyszíneket!
A népművészeti fesztivál nemzetközisége jegyében ez alkalommal erősítették meg ünnepélyes keretek közt Kalocsa és Kirchheim unter Teck partneri kapcsolatát. Környékünk néptáncosai mellett testvérvárosaink, Kúla és Székelykeresztúr hagyományőrzői is részt vettek a kétnapos rendezvényen.
A főbb programokra még távolabbi településekről is érkeztek, így nem volt ritka, hogy 600-800 ember egy időben vidáman és kulturáltan szórakozott.
Az utcabál előtt a KIKK szervezésében, idén második alkalommal megvalósuló Pünkösdi Népművészeti Fesztivál program kínálatát néptáncosok felvonulása, népművészeti kézműves bemutatók és színpadi produkciók színesítik.
Ismerd meg jobban Kalocsa folklórját! A Paprikafesztivál társrendezvényére, "A seholsincs virágok világa" Lakodalomtól pamudáig című film bemutatójára és az azt követő közönségtalálkozóra invitálnak minden érdeklődőt!
Holnap, szerdán délután öt órától a Művelődési Ház – egykori nagyszeminárium – udvarán az építészeti örökségünkről folyik majd az eszmecsere, míg a paprikás hagyományaink, valamint a paprikatermesztés és feldolgozás jelene és jövője a Paprikafesztivál keretében „kerül terítékre”.
A Kalocsa népművészetéért, értékeinek ápolásáért, továbbadásáért magas szintű tevékenységet folytató jelöltekre jövő szerdáig bárki tehet javaslatot.
Látogass el a Városházára, szelfizz, és nyerj! – Akciót indított az önkormányzat a városháza új látványosságainak népszerűsítésre. A lokálpatriótákra másik csemege is vár: pódiumbeszélgetés lesz a tavasszal hivatalosan is magyar örökséggé, a Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumnak elemeivé nyilvánított gyűjtemények vezetőivel tartanak pódiumbeszélgetést.
Szombaton, a Liszt AMI és a Bokréta Egyesület csoportjainak bemutatói után Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band adott koncertet. Sokan lemaradtak róla, vigasztalódjanak videóinkkal! Az utána következett táncház hangulatába is bepillanthatnak!
Szombaton délelőtt a piactéren, délután az érsekkerti Platán Rendezvényközpontban lehetett megkóstolni a nálunk pántlikásnak, az ország más településein szalagosnak nevezett jellegzetes farsangi csemegét, a fánkot. Az Érsekkertben az elfogyasztott fánkok számát is tekintve közel ezren voltak kíváncsiak a sütés fortélyaira, majd a végeredményre, kóstolás formájában, de a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület néptáncbemutatójára is ott maradt a verőfényes napsütésben fürdőző közönség. Videóval!
Lovaskocsikkal, csikós legények kíséretében járta körbe a várost a szüreti felvonulók népviseletbe öltözött színes forgataga, hogy a számos állomáson tánccal is szórakoztassák az érdeklődőket. A régebben a Paprika Napokhoz kötődő hagyományt több év kihagyás után hat éve keltették életre.
A bíró, a bíróné és a kisbíró kíséretét idén is népviseletbe öltözött táncosok színes forgataga kísérte végig a falun.
Szombaton koszorúzással, szakmai konferenciával, tucatnyi népdalkör bemutatkozásával, közös ebéddel és vacsorával zajlott az immár negyed évszázados hagyományra visszatekintő kórustalálkozó, amelyet idén a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület gondozásában, az EMMI Támogatáskezelő pályázatán nyert forrás felhasználásával tartottak meg a Juca Néni Csárdájában.
A CLLD pályázaton, illetve az EMMI egy pályázatán nyert forrásból megvalósuló rendezvényeknek a Duna-parti Juca Néni Csárdája ad helyet, de a program már reggel Kalocsán a Szent István Gimnáziumban tartandó koszorúzással elkezdődik majd. A programról Kovács Istvánné, a rendezvényekre pályázó egyesület elnöke tájékoztatta portálunkat.
Nem először képviselteti magát a kalocsai folklór az idén kerek évfordulót ünneplő Művészetek Völgye Fesztiválon, de most új helyszínen mutatkoztak be a kalocsai táncok és viseletek.
Múlt pénteken az Érsekkert bejáratánál található Hagyományok Háza adott otthont annak a találkozónak, amelyen a folklór örökség megőrzését és átadását célul tűző szövetség átalakulásával és a jövőbeni tevékenységével kapcsolatos feladatokat tekintették át a szervezet Bács-Kiskun megyei tagegyütteseinek vezetői.
A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség a kalocsai viseletet és a táncoktatás módszertanát dokumentálta városunkban. A Viski Károly Múzeumban történt forgatáson a Bokréta és a Hagyományőrző csoportok közreműködtek, táncukat Pogrányi Miklós és a Csurgó zenekar kísérte.
A múlt hétvégén tartott háromnapos rendezvénysorozat fináléját jelentette a vasárnap délután a népzenei találkozó, környékbeli hagyományőrző együttesek részvételével, aminek szépen megágyazott Csík János és a Mezzo koncertje. A népművészet már a programnak helyet adó Érsekkert bejáratánál fogadta az érkezőket.
Nyolcvan évet élt, ám fiatalossága miatt senki sem gondolt a korára – a kalocsai hagyományőrző közösség megdöbbenéssel fogadta halálhírét. A népművészeti motívumkincsünk, hagyományaink továbbvitele mellett azok új formában való megjelenítésében, modernizálásában is aktív szerepet vállalt.
Csordultig telt színházterem, muzsika, taps, és remélt ráadás!
Orosz, ukrán, fehérorosz, grúz, cseh, litván és magyar dalok is fölcsendültek az orosz hagyományőrző folklóregyüttes szombati koncertjén. Naná, hogy az orosz vendégek magyarul, a magyar dalárdások oroszul is énekeltek! Ízelítőül itt van néhány kis videó!
A XXI. Duna Menti Folklórfesztivál utolsó napján a helyi és környékbeli csoportoké volt a főszerep a kisszínpadon, ahol a 3 évesektől a hetven felettiekig léptek fel a hagyományőrzők.
Minden este más kultúra áll fel a kisszínpadra a Platán Rendezvényközpontban, a XXI. Duna Menti Folklórfesztivál ideje alatt. Csütörtök este még egy kis ízelítőt kaphattunk Törökországból, elleshettük tőlük tánclépéseiket, velük együtt mulathattunk.
A XXI. Duna Menti Folklórfesztivál egyetlen fizetős műsorán vehettünk részt, csütörtök este. Szerintem az ott jelenlévők egyetértenek velem, ha azt mondom: megérte kifizetni a belépő árát. Már kezdés előtt elfogyott az összes beléptető karszalag, így jegyeket is árultak, az ülőhelyek percek alatt megteltek.
A Folklórfesztivál programjának mindegyik napját más-más csoport közreműködésével megtartott táncház zárja a Platán teraszán. A nyitónapon a cseh csoport szállta meg a teraszt és a közönség szívét. A táncaikba könnyen bekapcsolódhattunk, találkoztunk több ismerős dallammal is, és – akármilyen meglepő – kiderült, a csoportban egy kalocsai lány is van.
Van egy hely Bács-Kiskun megyében, van egy közösség Kalocsán, a kalocsai szállások vonzáskörzetében, ahol nincs ilyen, hogy bezzeg az én időmben. Nem mondják azt a szeretett, kérges kezű, dolgos nagyanyáink, hogy a jó dolgokból nem maradt semmi. Mert itt bizony családok százai találkoznak a néptánc, a népzene égisze alatt, de nem csak a folklór fesztivál idején. Találkozásaik messze túlmutatnak a puszta hagyományőrzésen.
Gazdag kulturális körítéssel tálalták a szervezők az idei Paprikafesztivált és az annak gerincét adó Paprikás Ételek Főzőversenyét. Így telt a szombat.
Videók, rajzos mellékletek, illusztrációk, szakszerű és hiteles leírások segítségével lesz megismerhető a kalocsai hímzés és pingálás kincsestára, a motívumok mellett a technikai megvalósítást, anyaghasználatot is bemutatva. Az anyag pályázati pénzből készült, az ismeretek elsajátítását alkotóház segíti majd.