Pintér Sándor belügyminiszter és Tóth Tamás vezérőrnagy, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága vezetője Kiskunhalason február 22-én ünnepélyes keretek között adta át az ország legkorszerűbb börtönét. Pintér Sándor belügyminiszter még az átadási ünnepség előtt ígértet tett arra, amit Tanács Eszter Tímea ezredes, a kiskunhalasi börtön élére kinevezett parancsnok, korábbi kalocsai vezető kinevezésekor megerősített: kezdeményezi, hogy a Kalocsa-Kecel-Imrehegy-Kiskunhalas közötti utat központi költségvetési forrásból korszerűsítsék. Az út rekonstrukciója a Kalocsáról Kiskunhalasra átjáró büntetés-végrehajtási alkalmazottak miatt is fontos. A belügyminiszter állta a szavát, az Imrehegy felé vezető, évtizedek óta nagyon rossz állapotban lévő, de Kalocsáról Kiskunhalasra legrövidebb útról dr. Sztana Zoltán, a Magyar Közút Zrt. Bács-Kiskun Megyei Igazgatóságának igazgatója szolgált jó hírekkel.
A megyei közgyűlés Hartán, június 28-án megtartott ülésén a közúthálózat fejlesztéséről beszámoló szakember elmondta:
Pintér Sándor belügyminiszter kezdeményezésére soron kívül került napirendre a Kalocsa-Kecel-Imrehegy-Kiskunhalas közötti, Kecel-Imrehegy-Kiskunhalas között nagyon rossz állapotban lévő út rekonstrukciója.
Az út felújításához Igazgatóságuk szolgáltatta az alap adatokat, és javaslattal élt az alkalmazott technológiára.
Dr. Sztana Zoltán azt is megosztotta a képviselőkkel, hogy a Kalocsa-Kecel közötti útszakasz állapota nem igényel komolyabb felújítást, így a költségek nagyobb részét a Kecel-Imrehegy-Kiskunhalas közötti, a megye legrosszabb útjai közé tartozó szakasz felújítására fordíthatják majd.
Hozzátette: ismeretei szerint azt a Kormányhatározatot, amely az érintett útszakasz rekonstrukciójához szükséges forrás biztosításáról szól, az illetékes tárca előkészítette,
már csak arra várnak, hogy az útfejlesztést a következő kormányülések egyikén a Kormány jóváhagyja.
Mint emlékezetes, a kiskunhalasi 1,7 milliárd forint értékű beruházás megvalósításán 250, más büntetés-végrehajtási, köztük a kalocsai intézetből átirányított fogvatartott 122 napon át, 80 ezer fizikai munkaórát végzett. A leginkább egy modern laktanyaépületre hasonlító új kiskunhalasi, már az uniós előírásoknak mindenben megfelelő Országos Büntetés-végrehajtási Intézet legfeljebb 472 fogvatartott befogadására alkalmas.
Az első lakók február 25-én, hétfőn érkeztek Kalocsáról, majd az ország más területeiről. Mind a büntetés-végrehajtási, mind a fogvatartotti állomány feltöltése azóta is folyamatos. Az országosan meghirdetett hivatásos büntetés-végrehajtási státuszokra közel 500-an jelentkeztek, ebből 116 fő kiképzése már februárban megkezdődött.
Azoknak a kalocsai bv-seknek a szállításáról, akik esetleg magasabb beosztásba vállalták a Kiskunhalasra való átjárást, a BV gondoskodik, egyelőre a rossz minőségű úton.
Mint megerősítették: a Kalocsai Fegyház és Börtön továbbra is büntetés-végrehajtási célokat szolgál. A tavalyi külső felújítást követően a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága tervezi az intézet belső felújítását.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.