A decemberi közmeghallgatáson vetetődött föl, hogy egy katonai, honvédelmi emlékparkot hozhatna létre a város, amelyben megemlékezhetnénk az egykor itt szolgálatot teljesített alakulatokról, megemlékezve egyszersmind Kalocsa katonavárosi múltjáról is. A múlt heti testületi ülésén ismét foglalkoztak a kérdéssel önkormányzati képviselőink, ezúttal a volt páncélos laktanyában álló Gábor Áron szobor sorsa kapcsán vetődött föl a kérdés, mivel eldőlt: a szobrot ingyen birtokba veheti a város. Gábor Áron jöhet, de hova tegyük? Szavazzon!
Tavaly decemberben a közmeghallgatáson vetette föl Cserháti Ákos, hogy méltó helyen, például a Csilás-parkban emléktábla állításával, emlékfa-ültetéssel, emlékezzünk meg a városban szolgált katonai alakulatokról. A dolog most annak kapcsán került szóba, hogy a Kalocsai Légvédelmi Katonák Hagyományőrző Körének kezdeményezésére az önkormányzat a szobor térítésmentes igényléséről döntött.
A hagyományőrzők javaslatára dr. Bálint József polgármester kérelmezte a Honvédelmi Minisztériumnál a Miskei úti, egykori páncélos laktanya területén álló
Gábor Áron mellszobor térítésmentes átadását a kalocsai önkormányzat részére.
Simicskó István honvédelmi miniszter e kérelmet el is fogadta, a szobor térítésmentes átruházásáról határozatban rendelkezett – derült ki az előterjesztés bevezetőjéből.
A szobor a tervek szerint a létesülő honvédelmi emlékparkban kapna helyet, annak pontos helyére azonban a turisztikai autóbusz-parkoló céljára épp most igénybe vett park mellett alternatív javaslat is érkezett, akárcsak a szobor elhelyezésére.
Hova álljon az öntőmester?
A múlt csütörtöki ülésen tárgyalt erről a testület, amikor a polgármester fölvezetésében beszámolt a Csilás-parkba tervezett emlékpark létesítésének szándékáról is.
Erre Török Ferenc képviselő megkérdezte, hogy biztos-e már ez a helyszín, mert emlékei szerint erről még nem született döntés.
A közmeghallgatások tapasztalatai is mutatják, hogy egy-egy kérdésről nagyon megoszolhatnak a vélemények – mutatott rá. Úgy vélte, a helyszín kérdését ez esetben is alaposabban meg kellene vizsgálni, kikérve a városvédők, más civilek, a polgárok véleményét.
Bálint József elmondta: most csak a visszaigénylésről döntenek, később látványtervek alapján hozzák meg a végleges döntést a park létesítéséről és a szobor fölállításáról.
Dr. Angeli Gabriella örömét fejezte ki, hogy a szobor a közmeghallgatáson javasolt emlékparkba kerülhet, amihez a Csilás-park kitűnő helyszín a laktanya közelsége miatt is, és azért is, mert a városunkba érkező turisták egyből ennek megtekintésével kezdhetik városnézésüket.
A katonák közt is van eltérő vélemény
A polgármester elmondta: találkozott a honvédség képviselőivel, akik egy kivétellel támogatták az elképzeléseket. Ez után megadta a szót annak az egy ellenzőnek, dr. Kovács György alezredesnek.
Az alezredes elmondta: tavaly nyáron, amikor kiköltöztették őket a laktanyából, kezdeményezték a Gábor Áron szobor városba történő kihelyezését. Tudták, hogy a szobor nincs nyilvántartva sehol, így egyszerűen ki is vihették volna akárhova, senki sem keresné – mondta. Ők azonban ragaszkodtak a hivatalos úthoz. Ez eltart egy ideig, hiszen előbb nyilvántartásba venni és törzskönyvezni kell, az után dönthetnek a kiadásról, kihelyezésről. A Kalocsai Légvédelmi Katonák Hagyományőrző Köre akkor célzott helyre, a Gábor Áron Lakótelepre, a Zöldfa utca környékén tavaly fölújított parkba kérte kihelyezni a szobrot. Ezt az ott élők közül az általuk megkérdezettek is szívesen fogadnák – ismertette az előzményeket Kovács.
Elmondta továbbá: az önkormányzattól függetlenül – a Hadtörténeti múzeummal együttműködve – mást is terveznek, így
a volt laktanyákban is emléktáblát helyeznek ki a Honvédség engedélyével, az ott szolgált alakulatok föltüntetésével.
Távlatokban megemlítette, hogy
kilátás van egy hadtörténeti múzeum kialakítására is városunkban.
[Erről már beszélt Bálint József is a közhallgatáson, akkor a kereszt alaprajzú műemlék magtárat említve lehetséges helyszínként – A szerk.]
Emellett egy hadtörténeti emlékpark is létrejöhet, amihez a Foktői úti laktanya főútja melletti park nyolc parcellája szolgálhatna kiváló helyszínül. Kovács György azt is elmondta, hogy a Hadtörténeti Múzeum támogatná ezeket az elképzeléseket, de a fönntartás költségeihez nem tud hozzájárulni.
A helyszín kérdését nyitva hagyták
Török Ferenc véleménye szerint a Csilás-park nem a legmegfelelőbb helyszíne a Gábor Áron szobornak.
[Amíg nem figyeltünk oda, a Csilás-parkba, a híd nyugati hídfőjéhez már amúgy is került egy új, egészalakos szobor – A szerk.]
A képviselő megköszönte a „civil” katonának, hogy azok véleményét tolmácsolta a szobor elhelyezésével kapcsolatban, akik azt egykor már az eredeti helyszínre is kihelyezték, és ma is kötődnek hozzá – mondta, majd rámutatott:
Az a lakótelep volt a katonai, tiszti lakótelep. A szobornak és környékének gondozása is jobb kezekben lesz azok közelében, akik ott élnek, és akiknek ez nagyon sokat jelent. Végül azt javasolta, hogy a határozati javaslat második pontjába
ne foglalják bele a konkrét helyszínt, hagyják ezt a kérdést nyitva
a későbbi, látványtervekre alapozott döntésig.
Ez után dr. Bálint József polgármester már módosított formában bocsátotta szavazásra a határozati javaslatot. Török Ferenc módosító indítványának megfelelően az első pont alatt döntöttek a szobor térítésmentes igényléséről, a helyszín kérdését azonban nyitva hagyták:
a szobor elhelyezésére mindkét helyszínt figyelembe véve készül majd látványterv,
és a képviselők annak alapján dönthetnek, hogy hova kerüljön
Az indítványnak a szobor visszaigénylését célzó pontja, valamint a két helyszínre készítendő látványterv készíttetésére és annak alapján történő későbbi döntéshozatalra irányuló javaslat is 12 igen szavazattal nyerte el a testület támogatását.
Ön szerint?
Szép az egykor itt szolgált katonák buzgalma, de sokan élnek a városban olyanok is szép számmal, akik nem voltak hivatásos katonák, és a város tereihez, utcáihoz egészen más természetű emlékeik kötődnek. Bizonyára sokan méltányolják a katonai hagyományőrző egyesületek többségének kérését. Sokan mások talán a kisebbségben maradtak véleményét osztják, és inkább a Gábor Áron Lakótelepre vinnék a szobrot, sőt, esetleg nem is látnának szívesen egy katonai emlékhelyet a tervezett helyszínen, se szoborral, se szobor nélkül. De nekik nem volt módjuk hallatni a hangjukat.
Eddig.
Most viszont mindenki szavazhat: