Jogilag vitatható ítélet született dr. Bálint József polgármester szerint abban a perben, amelyben Kalocsa városa az Öveges-program keretében megvalósult, gimnáziumi természettudományos labor projektje miatt keletkezett – egyébként már teljesített – pénzvisszafizetési kötelezettségünket vitatta, mintegy 49 millió forintos kereseti összegével. Ez a sportfogadás nyelvén szólva rendkívül jó odds-ot kínál a 300 ezer forintos föllebbezési díjjal összevetve. A képviselő-testület egyhangú felhatalmazást adott a jogi eljárás megindítására: a város keresetét az Ítélőtábla tárgyalhatja másodfokon. Addigra már lesz precedens hasonló ügyben a Kúriáról is.
A Szent István Gimnáziumban létesült új, korszerű természettudományos labor 2013-14-ben. Később – amint a program kapcsán egy sor más település hasonló projektjei esetében – a támogatási összegre pénzvisszafizetési kötelezettséget írtak elő Kalocsa városának. Ezt a város jogilag vitatta.
Az ügyben folytatott eljárás újabb mérföldkőhöz érkezett: A szerdai képviselő-testületi ülésen Bálint József polgármester az Egyebek napirendi pontjai közt a per kedvezőtlen fordulatáról tájékoztatta a képviselőket.
Megérkezett a ’gimilabor’ perében az ítélet, amelyben elutasították a keresetünket, és enyhén szólva furcsa ítéletet hoztak – indította a tájékoztatást ’in medias res’, kifejtve, hogy az ítélet szerint arra az állami szervre,
aki a felügyeletet végezte és ellenőrizte, arra nem lehet hárítani a felelősséget. Ezek szerint az önkormányzatra át lehetett. Szóval ennyi – mondta Bálint József, aki szerint „enyhén szólva nevetséges volt az ítélet”, majd egyből hozzátette, hogy elkészítették a fellebbezést. Mivel hasonló eset a Kúria előtt elbírálás alatt áll, azt javasolta a képviselő-testületnek, hogy mivel „csak” 300 ezer forint a fellebbezési díj, ezért próbálják megtámadni az ítéletet.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Kérek véleményeket!
Vagy hallgassunk, úgyis kifizettük a pénzt?... – hívta álláspontjuk megfogalmazására a képviselőket Bálint József, e lehetőséggel azonban csak egyikük élt: dr. Filvig Géza képviselő először a polgármestertől a kereseti kérelem összegéről érdeklődött – ami 49 millió, válaszolta közbevetőleg Bálint József.
Tehát 49 millió. Mert ez így megkönnyíti azért a döntésünket, hogy fellebbezzünk-e! Ha 49 millió a pertárgyérték, akkor én is úgy gondolom, hogy 300 ezer forintot feltétlenül rá kell áldozni és felül kell vizsgáltatni másik jogi fórummal is. Ehhez a polgármester csak azt fűzte hozzá, hogy „ráadásul már ki is fizettük”, majd átadta a szót dr. Kiss Csaba jegyzőnek, aki annyiban pontosított, hogy a 49 milliós összeg vagylagos kereseti kérelemként van benyújtva, ugyanis feltártak egy szerződéses hibát, amelynek folyományaként más számítási mód bizonyulhat jogszerűnek, ezért van bent vagylagos kereseti kérelem 42 millió forintra.
Forrás: Illés György / KALOhírek
A jegyző elmondta: eddig 300 ezer forint perköltséget állapítottak meg, ami a fellebbezésnél várhatóan emelkedni fog, de a kimagasló perérték miatt ő is azt az álláspontot támogatta, hogy érdemes tovább menni a jogi felülvizsgálati lehetőségek útján.
Nyáron precedens jöhet a Kúrián
Kiss Csaba a polgármester korábbi megjegyzését kibontva hozzátette: információi szerint június végén egy hasonló ügy fog a Kúria elé kerülni, és az ott születendő döntés fényében a fellebbezést esetleg vissza is tudjuk még vonni.
Bálint József további vélemények híján föllebbezési szándékát megerősítő szavazást kért a képviselőktől, kérdezvén, hogy az Ítélőtábla felé fellebbezési kérelemmel éljenek-e.
Erre a kérdésre a képviselő-testület mind a 12 tagja az igen gombot nyomta meg, így eldőlt, hogy Kalocsa város fellebbezést nyújt be a közel 50 milliós, és már visszafizetett pályázati pénz visszanyerésére.
A fellebbezés kész van, csak szkennelni kell, és el kell küldeni elektronikusan – zárta az egyebek napirendi pontok közül az első és összegszerűségét tekintve mindenképp a legfontosabb témakört a polgármester, hozzátéve: a szükséges lépéseket megteszik.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.