Kicsit másra számítottunk, mint amit kaptunk a Bajai Szakképzési Centrum kalocsai Dózsa György Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium dísztermében múlt péntek este, amikor hat órai kezdettel, első alkalommal tartották meg a kutatók éjszakáját, mégsem csalódtunk. Arra, hogy az előadások érdekesek és élvezetesek voltak, mi sem lehetne fényesebb bizonyíték, minthogy a legkisebbek is fegyelmezetten, figyelmesen hallgatták végig a mintegy másfél órás előadásfolyamot, amelynek csattanójaként a LEGO-robotokkal testközelből is ismerkedhettek.
A hatalmas izgalmat, amellyel a lurkók birtokba vették a robotokat, videokamerával is megörökítettük. Előtte feszültfigyelemmel hallgatták az előadások is, bár azok inkább a középiskolásoknak és felnőtteknek voltak „méretezve”. Az egyik előadó meg is jegyezte, hogy nem tudhatta előre, hogy milyen összetételű hallgatóság lesz, ennek ellenére sikerült lekötni a korosztály szempontjából igen vegyes közönséget.
Forrás: Illés György Cinó
De honnan is tudhatta volna! Hiszen ez volt az első ilyen rendezvény a Dózsában, amelyet most hagyományteremtő szándékkal tartottak meg – bizonyára erre tekintettel vett részt azon az iskolát fenntartó Bajai Szakképzési Centrum kancellárja, Virág Tibor is –, és az érdeklődés láttán biztosra vehető a folytatás.
A rendezvényt rövid köszöntőjével Fekete Antal intézményvezető nyitotta meg, rövid előzetesek keretében ajánlva az előadásokat a megjelentek figyelmébe.
Először Micro:bit az oktatásban címmel Balogh Gáborné tartott előadást – hogy az mi fán terem, azt már programajánlónkban megírtuk, most pedig a gyakorlatban is megnézhettük. Az előadásból az is kiderült, hogy ezek a kis kütyük remek szolgálatot tehetnek egyebek mellett a rendezvény végén főszerephez jutott LEGO-robotok vezérlésében is. Az előadónak az eszköz kezelésében már némi jártassággal rendelkező diákjai is segítségére voltak.
Forrás: Illés György Cinó
Tamaskó Attila környezetvédelmi és környezettudatossági, fenntarthatósági szempontokat is érintő, de főleg energetikai kérdésekről szóló előadásának a projektoros vetítésen túl látványos szemléltető eszköze volt egy – ékszíjas meghajtással – generátorral összekapcsolt kerékpár, az első csomagtartó-kosárban pedig egy, a generátora kapcsolt turmixgép. Ha jól tekerte a bicajt a rajta ülő, akkor az általa megtermelt áram fölhasználásával dolgozott a turmixgép. Azt, hogy van elég áram, egy lámpa is jelezte.
Forrás: Illés György Cinó
Rövid szünet után – amelynek során a folyosón az iskola pék és cukrász tanulói által készített finomságokat lehetett kóstolni, de akár a turmixbringát, akár a Micro:biteket ki is lehetett próbálni – a talán leginkább várt előadás következett, amelynek keretében Baksa László beszélt a robotok és programozásuk kérdéseiről.
Bevezetőként ismertette útját a robotokhoz, amely egyetemisták bevonásával zajlott NASA-projektekben való részvételben csúcsosodott ki, amelynek keretében az űrkutatásban használt, például kőzetgyűjtő robotok építésében tevékenykedhetett. A robotikának a gyerekek számára is hozzáférhető szintjén, a LEGO-robotok világában is kamatoztatta megszerzett tudását, és az oktatásban és a játékiparban is hasznosítható programot írt, amely a robotok programozását, kódolását segíti, és a még csak tervezett robotot animációval meg is jeleníti. Az elhangzottakat működő LEGO-robotokkal szemléltette.
Ilyen kis ketyerékből egy nagy asztalon egész kiállítás volt látható, sőt kézbe is lehetett venni, bekapcsolni, kipróbálni. A legkisebbek valóságos rohammal vették birtokba a mozgó szerkezeteket.
Akit ennál kimerítőbben is érdekelne a téma, az megtekintheti a teljes előadást, amelyet a Dózsa Fcebook-oldalán élő adásban is közvetítettek, itt pedig újranézhető:
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.