A szobor felállításának igénye először 2019-ben vetődött föl. Azt Sztojka István, a kalocsai CNÖ akkori elnöke szorgalmazta. Az emlékművet végül nemrégiben avatták föl, miután hónapokig állt leleplezetlenül, bebugyolálva. A hányattatásai nem értek véget, ma leemelték lábazatáról, majd a posztamenst is lebontották. A szobor kezdeményezője már tegnap tiltakozott a váratlan lépés ellen, amely komoly indulatokat gerjeszthet a Kalocsán élő cigányság körében.
A szobor felállításának igénye először 2019-ben vetődött föl, amikor a kalocsai Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöki tisztét több cikluson át, egészen a most októberi váltásig betöltő Sztojka István az akkor még dr. Bálint József polgármester vezette önkormányzati képviselőtestülethez fordult a szoborállításhoz a város hozzájárulását kérelmezve.
Némi hercehurca után, a jelenlegit megelőző önkormányzati ciklusban, tavaly januárban megszületett a döntés a szobor felállításáról.
Sokan emlékezhetnek, hogy a szobor hosszú időn át állt lepellel letakarva, míg végül leleplezték.
A SZOBOR NEM ÁLLHATOTT A HELYÉN SOKÁIG: A MAI NAPON TALAPZATÁRÓL LEEMELTÉK, A TALAPZATOT IS ELBONTOTTÁK.
A tegnapi nap folyamán Sztojka István a közösségi médiában előre tiltakozott a szobor eltávolítása ellen, egyúttal egyebek közt bejelentette, hogy
TÜNTETÉST SZERVEZ A SZOBOR ELBONTÁSA ELLENI TILTAKOZÁSUL, DR. BAGÓ ZOLTÁN POLGÁRMESTERT PEDIG LEMONDÁSRA SZÓLÍTOTTA FÖL,
Ezt a szándékát a szobor bontásáról készült mai bejegyzésében is megerősítette.
ÁLLÁSPONTJA SZERINT A POLGÁRMESTER DIKTATÓRIKUS MÓDON, TESTÜLETI DÖNTÉS NÉLKÜL ADOTT UTASÍTÁST SZOBOR LEBONTÁSÁRA.
Holott, amint Sztojka István mondta, annak ide történő elhelyezéséről egyhangú testületi döntés született, amelyet ő maga is megszavazott.
Sztojka István demonstrációs kezdeményezéséről lásd külön cikkünket!
A témába vág, hogy Bolvári Ferdinánd önkormányzati képviselő január 23-án, csütörtökön este a Városháza kis házasságkötő termében tartotta a belvárosi lakosok és illetékesek meghívásával az egyéni választókerületének lakossági fórumát, amely fórumon szintén szó esett a szoborról.
Egy felszólaló által elmondottak és a hallgatóság köréből adott reakciók szerint
A KÖRNYÉK LAKÓI NEM ÉREZTÉK MAGUKÉNAK A SZOBROT,
tekintve hogy a cigány költőnek és nyelvésznek Kalocsához is viszonylag kevés kötődése van, a Búzapiac térhez pedig semmi, ezért a szobor méltó helyre való áthelyezésére tettek javaslatot.
Azonban úgy tudjuk, a szobor bontása mögött más okok állnak.
Itt jegyezük meg, hogy amikor először vetődött fel a szoborállítás igénye, akkor még egy másik helyszín került szóba, nevezetesen a Hunyadi János utca és a Széchenyi út kereszteződésének északnyugati szeglete, ahol a roma népesség által lakott városrészek is közelebb vannak, és a fontos utak kereszteződése is kellő hangsúlyt adott volna neki, az ott található terecske pedig a megemlékezéseknek is méltóbb helye lehetett volna egy kerékpártárolónál.
Ennek ellenére később, a testületi döntés előtt már csak két, ettől eltérő alternatívát jelötek meg, ezek egyike a Búzapiac tér nyugati vége, amely mellett végül döntöttek, a másik javaslat pedig az ’56-os emlékpark lett volna, ahol a szobornak még kisebb lett volna a létjogosultsága.
A TÉMÁBAN TÁJÉKOZÓDUNK, A FEJLEMÉNYEKKEL JELENTKEZÜNK!
Beláthatatlan károkat okoz az ötven év után hazánkban megjelent száj- és körömfájás vírus, amely nemrégiben Szlovákiában is felütötte a fejét. Tamás Ferenccel, a Hérkány Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével jártuk körbe a legfontosabb kérdéseket a Fókuszban Podcast első adásában.