Vasárnap délelőtt népes közönség gyűlt össze a Városi Galériában. Ekkor nyitották meg ugyanis a közel kéthetes, huszonhetedszer megrendezett kalocsai képzőművész alkotótábort záró hagyományos kiállítást, amelynek anyaga ez idő alatt keletkezett. A program idén a szokásostól eltérő forgatókönyv szerint zajlott.
Természetesen kiállít a nagyközönség elé Prof. Somody Péter, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának képzőművészeti tanszékvezetője, felidézve, hogy az idei évben már másodszor sikerült egyetemi hallgatókat csábítani Kalocsára, velük fiatalítva a nagymúltú tábort és megalapozva annak utánpótlását. Megköszönve Papp Róbertnek és zenésztársainak a zenés köszöntőt, majd a mögötte felsorakozott alkotókhoz fordult, felkérve Horváth Judit legfiatalabb első-táborozót, másodéves tanulmányait kezdő képzőművész-hallgatót, hogy ossza meg gondolatait.
- Teljesen mások azok a művésztelepek, amelyek nem egyetemi szervezésben jönnek létre, hanem tanár és diák egyaránt alkotóként van jelen. Ez meghatározza a hangulatot, felhőtlen, barátságos környezetet teremtve. Ez visszaköszön a falakra került képekből, amelyek annyira sokszínűek, hogy egy teljes utazás azt végig járni. Reméljük, hogy a kiállítás megtekintése fog majd akkor örömet okozni, mint nekünk az alkotás – fogalmazott a megszólított, nyilvánosan ígéretet téve alkotótásainak és a közönségnek, hogy ő bizony jövőre is itt lesz Kalocsán.
Beérni látszik tehát az a tavaly megfogalmazott törekvés, amely évről évre ereszt mélyebb gyökeret a Pécsi Tudományegyetem és a kalocsai tábort szervező Viski Károly Múzeum között (ami egyben a zárókiállításnak otthont adó galériának is az anyaintézménye). Somody Péter felidézte ugyanis, hogy Romsics Imre múzeumigazgató szorgalmazására kezdett művészeti szakon tanuló egyetemistákat invitálni Kalocsára – az idei évben már másodszor, habár ő maga közel másfél évtizede oszlopos alkotója a városi művésztelepnek.
Az idén sem hiányzott, sem a kiállítók, sem pedig a táborban kezdetektől résztvevő kalocsai művésztanár, Lakatos Ervin a megnyitóról, aki ezúttal egy csónakról készült festménnyel járt hozzá a szeptember 1-ig látogatható tárlat sokszínűségéhez, megjegyezve, hogy az első tábori évekhez képest a ma fellelhető képekről már másképp, stilizáltabb, modernebb felfogásban köszönnek vissza Kalocsa jegyei: a Szentháromság tér, a főszékesegyházi szobrok, és ez így van jól – fogalmazott, mindenki figyelmébe ajánlva a limitált ideig megtekinthető anyagot.