Éppen száz éve borzasztotta el az országot kegyetlen embertelenségével és rémtetteivel a vörösterror, amely csak Kalocsán, csak ezen a június 24-ei napon húsz halálos áldozatot követelt: 16 személyt, köztük fiatalkorúakat akasztással, négyet a Városháza udvarán végrehajtott golyó általi halállal végeztek ki. A mártírokat a főutcai fasor fáira akasztották föl – e fák körül gyülekeztek kedden délután öt órakor az évszázados távlatból sem feledhető iszonyatra.
A kedd délután öt órakor kezdődött rendezvény a Himnusz közös eléneklésével vette kezdetét, és a Szózat hangjaival zárult. Az emlékezés alaphangulatát Lakatosné Jambrik Ibolya szavalata adta meg, aki Radnóti Miklós Töredék című költeményét adta elő. A megemlékezés végén a megjelentek, élükön Bálint József polgármesterrel, megkoszorúzták a gyermekotthon falán elhelyezett emléktáblát, illetve a tábla elé a földre helyezték, valamint a méltatlanul kivégzőeszközként használt fák törzsére kötözték a tisztelet és a kegyelet virágait.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Emlékező beszédet Máchay Annamária mondott
A szónok reményét fejezte ki, hogy még sokáig élhetnek az őket megillető tiszteletben azok a fák, amelyeket körülálltak az emlékezők, és amelyek némán tanúskodnak a száz éve történtekről, hiszen Kalocsa 1919-es mártírjainak nagy részét azokra akasztották föl.
Az áldozatok korukban és társadalmi hovatartozásukban is széles rétegeket képviseltek, őket őseiktől örökül kapott hazaszeretetük és hitük kapcsolta össze. A halálbrigádok elrettentés céljából másnapig a fákon hagyták a mártírokat, akik tisztességes temetést sem kaphattak – az egyetlen izraelita áldozat kivételével, akit kiadtak családjának – csak a kommunista rémuralom bukása után kaphatták meg a végtisztességet.
Emléküket évtizedekig a gyermekotthon falán elhelyezett örökmécses őrizte, amelyet ’45 után a visszatérő kommunisták eltüntettek.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Máchay Annamária fájlalta, hogy annak ellenére, hogy a mártírok által képviselt értékek – a nemzeti, keresztény öntudat, a hazát megvédő önzetlen szeretet, az ezeréves Magyarország iránti tisztelet – ma újra a Nemzeti Nevelési Alaptantervben fontos helyet kaptak, mégis alig lehet fiatalokkal találkozni az emlékezők közt.
A történelmi tényeket idézve elmondta: Kun Béla parancsára a magyar honvédség tisztjeit a Dunába lőtték, gróf Tisza István miniszterelnököt megölték, az ország vezető rétegét félreállították. Az új rendszer elleni lázadáshoz az utolsó lökést a Vörös Hadseregbe való sorozás indította el: a Duna-menti települések sorra keltek föl a kommunista rendszer ellen. Megmozdulásukat kegyetlen, embertelen megtorlás követte: Kalocsán 20, Dunapatajon 64, Kecelen 24 embert végeztek ki. Országszerte 590 embert gyilkoltak le, ennek több mint 40%-át ebben a vármegyében.
Kalocsa érseki központként kiemelt figyelmet kapott a megtorlásban, a gyilkosok betörtek az érseki kastélyba is, Várady Lipót érseket is inzultálták. A jobb módú lakosokra hadisarcot vetettek ki.
Máchay Annamária megemlékezett a ’47-től kezdődő újabb kommunista diktatúra „csendes áldozatairól” is: a földbirtokosokat megfosztották vagyonuktól, a magántulajdont elkobozták, fölszámolták az egyházi és polgári értelmiségnek az ezeréves Magyarország eszmeiségét képviselő rétegét, sokakat kivégeztek, halálra kínoztak a börtönökben, de sokakat száműztek is: 130.000 családot üldöztek el hazánkból.
A szónok a ’19-es halálbrigádok szellemi utódaiként láttatta a kádár-rendszer kiszolgálóit, akiknek utódai ma a balliberális eszme képviselői, hiszen ők is nemzetellenes, a formálódó világhatalmat szolgáló elvi alapon állnak. A jelenlegi kommunista országokban pedig még ma is folyik a népirtás, a lakosság megfélemlítése – mutatott rá Máchay Annamária, aki Tormay Cécilnek a Bujdosó könyv című könyvéből is idézett, beszédét pedig Wass Albert egy versének soraival zárta.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Generációkon át ható fájdalom
A SZÓNOK KÖNNYEIVEL KÜSZKÖDVE BESZÉLT A ’19-ES MEGTORLÁSOK ÁLDOZATAIRÓL, RESZKETŐ HANGON SOROLVA FÖL NEVEIKET:
Igaz,
NEHÉZ HIGGADTNAK MARADNI, LÁTVA, HOGY A KIVÉGZETTEK KÖZT MÉG A FELNŐTT KORT EL SEM ÉRT FIATALOK IS VOLTAK, A SZÓNOK ÉRZELMI MEGNYILVÁNULÁSA mégis MÉLYEBB OKOKAT SEJTETETT.
Elérzékenyülésének személyes okáról a beszédet követő koszorúzás után kérdeztük Máchay Annamáriát:
Beláthatatlan károkat okoz az ötven év után hazánkban megjelent száj- és körömfájás vírus, amely nemrégiben Szlovákiában is felütötte a fejét. Tamás Ferenccel, a Hérkány Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével jártuk körbe a legfontosabb kérdéseket a Fókuszban Podcast első adásában.