Valaha kifejezetten a középiskolás diákságnak a honvédelem felé orientálása szándékával tartották meg a honvédelmi napot városunkban és országszerte, majd e hagyomány a rendszerváltással elenyészett. Később, a kalocsai honvéd egységek felszámolásával, végül a kiképző központ megszűnésével új hagyomány szökkent szárba: az egykor itt szolgált honvédtisztek hagyományőrző csoportjai közös megemlékezéssel idézték föl a kalocsai laktanyák és a bennük szolgáló alakulatok történetét, és emlékeztek meg az az óta elhunyt bajtársakról. Ennek méltó helyszínéül emelték 2016-ban a Csilás parkban a „Kalocsa – Katonaváros” emlékművet, amelyet e megemlékezések alkalmával meg is koszorúznak. E hagyomány folytatódott idén május 23-án, csütörtökön délelőtt, ezúttal újra a diákság részvételével.
Az újabb kori megemlékezésekbe a kezdetektől igyekeztek bevonni a helyi tanulóifjúságot, fölélesztve a diákság egykori honvédelmi napjainak hangulatát. Ez kezdetben sikerre vezetett, később azonban a diákok egyre inkább elmaradoztak ezekről az alkalmakról, végül a covid a közös emlékezések lehetőségét is elmosta.
Ebben az évben azonban a nyugalmazott honvédekkel újra együtt koszorúzott a diákság, akiket számukra szervezett kísérőprogramok, fegyverbemutató és toborzópont is várt a Csilás parki helyszínen.
A diákok a toborzóponton a honvéd hivatással járó kötelességekről és lehetőségekről kaphattak tájékoztatást, ugyanitt célba dobás és fegyverbemutató várta őket, míg egy másik sátorban hozzáértő kalauzolása mellett sportlövész fegyverekkel ismerkedhettek, sőt, optikai rendszerű gyakorló fegyverrel a célba lövő készségüket is próbára tehették.
Előtte, reggel 10 órától a Negyvennyolcasok terén tisztelegtek a katona elődök előtt, megkoszorúzva az 1848-49-es szabadságharc idején regnáló Első Felelős Magyar Kormány szoborcsoportját, majd az egykori Tiszti Klub bejárata előtt, a Sétálóutcán a kalocsai honvédalakulatokra emlékeztek.
A továbbiakban a Szentháromság téren álló magyar Hősök emlékművénél tartottak rövid megemlékezést és koszorúzást, majd a Csilás parkban, a Kalocsa – Katonaváros emlékműnél folytatódott a program, ahol dr. Kovács György ny. ezredes idézte föl a kalocsai alakulatok történetét, és emlékezett meg az egykor itt szolgált bajtársakról.
Ezt követően dr. Filvig Géza polgármester katonai tiszteletadás és a Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar kísérőzenéje mellett megkoszorúzta a „Kalocsa – Katonaváros” emlékművet.
Az ünnepség zárásaképpen az emlékműnél, illetve az azt alkotó, a kalocsai honvédség egy-egy egységét jelképező oszlopokon koszorút helyezett el
koszorúzta meg az emlékhelyet.