Míg néhány éve a kalocsai Víz világnapi ünnepségeken csak jósolták, hogy a 21. században komoly katasztrófákat idézhet elő a vízhiány, a városházán március 23-án megtartott eseményen már tényként állapították meg: a probléma itt van a nyakunkon, a Rio de Janeiróban elrendelt kemény vízkorlátozás után már Rómában is drákói szigorral szabályozzák a vízfelhasználást. Talán ennek is köszönhető, hogy a Kiskunsági Víziközmű-Szolgáltató Kft., az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság Kalocsai Szakaszmérnöksége, a Magyar Hidrológiai Társaság és a városi önkormányzat közös szervezésében megtartott Víz világnapi ünnepségen a Víziközmű-Szolgáltató Kft. mérnökeinek előadásai voltak túlsúlyban.
Az ünnepi megemlékezés résztvevőit elsőként Mátyus Zoltán, a Kiskunsági Víziközmű-Szolgáltató ügyvezető igazgatója köszöntötte, majd miután a programot ismertette, dr. Bálint József polgármestert kérte fel az ünnepség megnyitására.
A jogi mellett vízügyi technikusi végzettséggel is rendelkező polgármester mondanivalójába mindazokat a gondolatokat beleszőtte, amelyek immár az egész világot foglalkoztatják. A polgármester elmondta: a 2018-as Víz Világnap nemzetközi szlogenje nem véletlenül lett a „Védd természetesen!” A Föld egyik legégetőbb problémájával már nem csak regionális szinten foglalkoznak, az elegendő mennyiségű víz és annak tisztasága globális kérdéssé vált. Mint elhangzott: az árvizek, aszályok, még inkább a vízszennyezés olyan mértékben károsítják a folyókat, tavakat, a növényzetet és a talajt, hogy annak csak az emberi beavatkozás vethet gátat.
A polgármester emlékeztetett arra a kettősségre, hogy miközben a folyók hajózása érdekében szűkítették a medreket, az árvíz által elöntött területeket, ezzel kárt okoztak az ott évezredeken keresztül meghonosodott élővilágban. Ahogyan a szlogen utal erre: a megoldás az lehet, ha a környezetet alakító ember a természetes megoldásokhoz nyúl vissza. Tehát
új erdőket kell telepíteni, vissza kell kapcsolni a folyókat az árterekhez, helyre kell állítani a vizes élőhelyeket.
Ezekkel a lépésekkel tudjuk egyensúlyban tartani a víz körforgását, javítani az emberiség egészségét és életminőségét.
A köszöntőbeszédeket követően Szilágyi Zsolt, a Kiskunsági-Víziközmű-Szolgáltató Kft. Kiskunhalasi Üzemmérnökség szennyvíz ágazati üzemvezetője Szolár szennyvíziszap kezelés a kiskunhalasi szennyvíztisztító telepen címmel, mintegy 20 perces időkeretben tartott fotókkal sűrűn tűzdelt prezentációt.
Az előadó kollégája, Répási Balázs laboráns Szennyvíziszapból készült kompaszt hatása a mezőgazdasági kultúrára című előadása arra mutatott rá, hogy a szennyvíziszap
olyan végtelen és kiaknázatlan kincs, amelyet a jelenleginél nagyobb körben lehetne felhasználni a mezőgazdaságban.
A Víziközmű további két előadója, Rideg István és Mester Noémi az arzénmentesítés és ammóniamentesítés, valamint a monitoring tevékenység tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal.
A szakmai nappal egybekötött Víz Világnapja megemlékezést A vízrajz szerepe a korszerű vízgazdálkodásban című előadás zárta. A prezentációt Dukai Dávid és Vas László, az ADUVIZIG osztályvezetője, illetve vízrajzi ügyintézője mutatta be.
A Víz Világnapja alkalmából szervezett esemény a résztvevők fehérasztal melletti beszélgetésével zárult.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!