Két pályázat beadásához szükséges döntések meghozatalára hívták össze a testületi ülést csütörtök reggel nyolc órára. Simának ígérkezett, és a javaslatokat egy perc alatt el is fogadták, de előtte indulatos ügyrendi vita, majd rövid szünet után dr. Angeli Gabriella elhagyta a termet, maga mögött hagyva az amúgy is foghíjas, de még így is határozatképes testületet.
A Bem apó utcai tagóvoda épületének energetikai korszerűsítésére, valamint a Csalogány utca és a hozzá kapcsolódó utak burkolatainak fölújítására kívánt pályázni a város a Belügyminisztérium pályázatán, amelyet önkormányzati feladatok ellátását szolgáló fejlesztések támogatására írtak ki. Mindkét pályázat beadásáról döntött már a testület május 26-ai ülésén, azonban a dokumentációba hiba csúszott.
A Bem apó utcai tagóvoda fölújításának tervezett összköltsége mintegy 31,5 millió forint. Ebből a kivitelezés közvetlen költségei 30 milliót tesznek ki, és ezt a pályázat keretében 100%-os, vissza nem térítendő támogatásból tervezték megszerezni.
Az összességében 35,1 milliós bekerülési költségű útfelújításokra 29,9 milliós, 85%-os, vissza nem térítendő támogatást igényeltünk volna, mellé 5,2 milliós önerőt kellett volna biztosítani a terv szerint.
Ám az utolsó pillanatban vették észre a pályázat sikerét veszélyeztető hibát: a kiírás szerint 100%-os, illetve az utak esetében 85%-os támogatásra azok a települések pályázhattak a megjelölt célokra, amelyek esetében az adóerő-képesség értéke nem haladja meg a fejenkénti 18 ezer forintot. Azonban Kalocsa városa ezen a határon éppen átcsúszott: az egy lakosra jutó adóerő-képesség itt jelenleg 18,448 forint, így csak a kisebb mértékű támogatást vehetjük igénybe, ami az óvodai projekt esetében legföljebb 85%-os, az útfelújítás tekintetében maximum 75%-os vissza nem térítendő támogatást jelent.
Így az óvodára 26,85 milliós támogatást igényelhetünk, de mellé 4,75 milliós önerőt kell biztosítanunk, az utakat tekintve pedig 26,37 milliós támogatáshoz 8,78 milliót kell az önkormányzatnak az asztalra tennie.
De mit lehetett ezen annyit vitatkozni?
A sebtében összehívott, rendkívüli ülésen több képviselő – Lakatos János és Kati László –, valamint a polgármester sem tudott jelen lenni, így a levezető elnök szerepét Kinyóné Lakatos Melinda vette át, és szerdán a meghívók is az ő aláírásával kerültek a képviselőkhöz. Már ez is történelmi pillanatnak számított, hiszen az alpolgármester asszony még a vitákhoz is csak igen ritkán szól hozzá, ezért szokatlan lehetett számára a levezető elnöki szerep. Pedig, mint kiderült egyből mélyvízbe pottyant.
Az ülés elején, még a napirendi kérdésekről szóló vita előtt dr. Angeli Gabriella kért szót, ügyrendi kérdésben.
Szabálytalan, és jogszabályba ütközik a mai testületi ülés összehívása – kezdte mondandóját dr. Angeli Gabriella, majd kifejtette, hogy a testületi ülést a vonatkozó törvény és az SZMSZ szerint is a polgármester vezeti le, és összehívni is neki van joga.
ÚGY VÉLTE, AZ ALPOLGÁRMESTER MÁR NEM ELŐSZÖR KÍVÁNJA ELVONNI A POLGÁRMESTER HATÁSKÖRÉT.
Most úgy járt volna el helyesen, ha a meghívókat dr. Bálint József nevével küldték volna ki, amelyet már aláírhatott volna az alpolgármester is, neve után „h” betűvel jelezvén, hogy a polgármestert helyettesítve járt el – vélekedett a képviselő.
„Azért alpolgármester valaki”
Dr. Kiss Csaba jegyző erre úgy reagált, hogy ezt az eljárásmódot a lejáró – június 2-ai – határidőkre tekintettel ő javasolta, de ez az ő véleménye szerint nem aggályos jogilag, hiszen
Ha Önnek az a gondja, hogy a meghívón az szerepelt, hogy alpolgármester, azt direkt én mondtam, hogy ő legyen ott, mert miért lenne ott a polgármester? Nem a polgármester hívta össze a testületet, hanem az alpolgármester, pont azért, mert a polgármester külföldön van. Tehát a polgármester akadályoztatva van, ezt a pályázatot pedig be kell adni. – érvelt a jegyző amellett, hogy Kinyóné jogszerűen hívta össze az ülést, majd összefoglalásképp hozzátette:
Bocsánat! Ezért alpolgármester valaki, hogy a polgármester helyettesítése céljából akadályoztatása esetén eljárjon.
Angeli Gabriella törvényi hivatkozásokkal megismételte korábbi álláspontját, majd javaslatot tett, hogy miként tehetnék törvényessé az ülést:
Ehhez az kell, hogy most fölhívjuk a polgármester urat telefonon, mert megtehetjük, [az utasítása alapján] nyomtatunk egy új meghívót, amelyben polgármester úr neve szerepel, alpolgármester asszony ezt aláírja, mondjuk egy 8 óra 30 perces időpontra – javasolta Angeli Gabriella, de értetlenségre talált. Pedig, ha ezt nem teszik meg, és ha a kormányhivatal utólag szóvá teszi, hogy szabálytalanul összehívott testületi ülésen hozott döntés alapján adták be a pályázatot, akkor emiatt azokat visszadobhatják. Mivel a határidő lejár, ezzel elbukna a város két fontos projektet – fejtette ki aggodalma okát a képviselő.
Ügyrendi kérdésben nincs vita
Ezzel a kijelentéssel indította mondandóját a válaszadó jegyző, majd arról tájékoztatott, hogy szerdán beszélt dr. Bálint Józseffel, tájékoztatta őt a kialakult helyzetről, és az ő tudomásával, akaratával egyezően jártak el.
Az alpolgármester asszony ekkor ügyrendi kérdésben megadta a szót dr. Filvig Gézának, aki két perc szünetet kért, de előtte gyorsan véleményt is mondott a jogi helyzetről.
Tiszteletben tartom képviselő asszony javaslatát. Mi most kaptuk ezt meg, tehát itt volt az asztalon. Önnek gratulálok a gyors felkészüléshez! – mondta Filvig, majd emlékeztetett, hogy voltak már olyan ügyek, amikor szabálytalanságot sejtettek, mégis végigvitték az ügyet, ugyanakkor ez az eset, ha valóban szabálytalan, nem olyan súlyú kihágás, amely a pályázatokat veszélyeztetné. Ugyanakkor nem is kényes témáról, például személyi kérdésről van szó, ezért szerinte nyugodtan meg lehet előlegezni a bizalmat. Ezért arra kérte képviselőtársát, hogy vonja vissza a törvényességgel kapcsolatos indítványát, tartsák meg a testületi ülést – véleménye szerint az általános helyettesítés elveire tekintettel szabályosan, és utólag kérjék a törvényesség kérdéséről a kormányhivatal állásfoglalását, amit volt, amikor ő maga is megtett.
Mi népképviseletként ülünk a testületben. Előttünk van egy szakmai anyag, a szakmai anyagot azok állítják össze, akik a hivatalban főállásban látják el ezt a feladatot, maximális felelősséggel – mondta végül a képviselő és azt javasolta, döntsön a kérdésről a testület.
Szünet után jött a meglepetés
A levezető elnök Kinyóné némi hezitálás után két perc szünetet rendelt el. A szünetben a jegyző fölhívta telefonon a kormányhivatalt. Ennek álláspontja az, hogy amennyiben a polgármester akadályoztatva van, és a meghívó kiküldésekor már nem tartózkodott Kalocsán, külföldön volt, akkor az alpolgármester összehívhatja természetesen a testületi ülést – tájékoztatott Kiss Csaba.
Én ilyen törvénytelen eljárásban nem veszek részt – mondta erre dr. Angeli Gabriella – igaz, kikapcsolt mikrofon mellett – és kivonult az ülésteremből, noha előzőleg őt választották meg a jegyzőkönyv egyik hitelesítőjéül.
A képviselő asszony távozása után a hüledező testület – immár csak 8 jelenlévő tagjának szavazataival – Bolvári Ferdinánd személyében új jegyzőkönyv-hitelesítőt választott, majd a tárgyra tért.
Két napirend, teljes egyetértés
A napirendekhez szóbeli magyarázatot Boromisza Viktor, a műszaki osztály vezetője fűzött. Az osztályvezető elnézést kért a kellemetlenségért, amit azzal okoztak a pályázat előkészítése során, hogy elkerülte a figyelmüket, hogy a város adóerő-képesség szerinti besorolása megváltozott, és eszerint már nem vagyunk jogosultak az igényelhető legmagasabb támogatásra. Ez a hiba csak a pályázatok feltöltése során tűnt föl az egyik munkatársnak.
Az adóerő-képességnek a 18 ezer alatti szintről 18.448 forintos szintre emelkedését így kommentálta Boromisza:
Egyrészt dicséretes, másrészt pedig szomorú, mert annak köszönhető, hogy a lakosságszám ezzel arányosan csökkent. A korábbi években rendre 18 ezer alatt maradt az adóerő-képesség, tavaly 17.475 volt fejenként.
Az előterjesztésben foglalt javaslatot végül 8 igennel elfogadták. Az első napirendhez sem kérdés, sem hozzászólás nem is érkezett, a történtek után már nem volt kedvük vitatkozni.
A második napirendi pontnál sem volt kérdés, így a vita következett. Csak Bolvári Ferdinánd kért szót, aki így kezdte hozzászólását:
Az lenne kérdésem, hogy ez miért pont most derült ki?
Azt is tudakolta, mióta tudható ez a szám, és a támogatási szintek határai?
Boromisza Viktor egyenes választ adott:
Nincs szükség szerintem arra, hogy mellébeszéljünk. Sajnos az illetékes kolléga és az osztályunk a korábbi évek mintájára készítette elő azt az előterjesztést és nem vette figyelembe, elkerülte a figyelmét [városunk e mutató szerinti besorolása]. Filvig Géza – csak úgy, mikrofon nélkül megköszönte az osztályvezetőnek az őszinte választ, majd Kinyóné Lakatos Melinda szavazásra bocsátotta ezt a kérdést is, amely szintén egybehangzó 8 igennel kapott zöld utat.
Úgy tudjuk, dr. Angeli Gabriella képviselőasszony hivatalos formában is kikérte a kormányhivatal állásfoglalását az ülés összehívásának körülményeire vonatkozó kérdésekről. Ha a válaszról hírt kapunk, tájékoztatjuk olvasóinkat!