Az Érsekkertben, a szabadtéri színpad mögötti területen található, méteres átmérőjű famatuzsálemek estek áldozatul a fűrésznek nemrégiben. Arról, hogy a fák megfelelő csonkolás és azt követő kezelés által megmenthetők lettek-e volna unokáink számára, megoszlanak a vélemények. Loibl László szerint azonban a közeli lakóházak vagyonvédelme és a parkot használók személyi biztonsága érdekében elkerülhetetlen volt ezeknek a fáknak a kivágása, amit az egyik fa spontán kidőlése is igazol. A faanyagot utcabútorok készítésére használják majd, további irtástól egyelőre nem kell tartani.
Tegnapi cikkünkben részletesen ismertettük a legutóbbi testületi ülésen elhangzottakat az Érsekkertben történt fakivágással kapcsolatban. Akkor kiderült: a közvéleményt is erősen foglalkoztató fakitermelés, amelynek során a kert legidősebb tölgyfái közül vágtak ki jó néhányat, jegyzői engedéllyel, közveszély, illetve balesetveszély elhárításának indokával történt.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Az ülésen nem, de az azt követő folyosói beszélgetéseken szóba került a faanyag jövőjének kérdése, benne az esetleges tűzifaként történő értékesítés réme is. A fakivágások okairól, valamint a faanyaggal kapcsolatos további tervekről ezért megkérdeztük a legilletékesebbet, a Parkgondozó Kft. ügyvezetőjét, Loibl Lászlót, aki portálunkat a következőképp tájékoztatta:
– Már korábban is ismert volt előttem ezeknek a kiöregedett fáknak a problémája. A fő gondot az jelentette, hogy a részben lábon száradt, korhadt, leszakadozó ágazatú, kidőléssel fenyegető állomány egyedei lakóházak, a szabadtéri színpad, valamint a park frekventált gyalogútjainak közelében álltak. A végső lökést az adta meg, hogy az egyik öreg fa magától kidőlt. Meg lehet nézni a helyszínen, hogy egy igen értékes, új pad mellett fél méterre csapódott be, arra pedig gondolni is rossz, hogy mi történhetett volna, ha a padra olyankor dől rá a többtonnás fa, amikor azon ülnek is – mondta munkatársunknak Loibl László, érzékeltetve, hogy nem légből kapott a balesetveszély indoka, amely miatt a kivágás engedélyezését kérték.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Loibl László hozzátette:
AZ ENGEDÉLY KITÉTELEINEK MEGFELELŐEN A PARK TÖBB PONTJÁN FAPÓTLÁSOKAT IS VÉGEZTEK, MÉGHOZZÁ A KIVÁGOTTAKKAL AZONOS FAJÚ, ÉRTÉKES CSEMETÉKKEL.
Az ügyvezetőtől ugyanakkor azt is megtudtuk:
A FÁK ANYAGA NEM MEGY VESZENDŐBE, NEM PAZAROLJÁK AZT EL TŰZIFÁNAK.
A rönköket megfelelő hosszúságúra darabolva deszkákra fölfűrészeltetik, majd – megfelelő szárítás után – részben a város utcabútor igényének kielégítésére, részben termék-előállításra használhatják majd az értékes és tartós tölgyfát, hosszú időre fedezve a város ilyen irányú szükségletét. A közterületek ellátására padokat és más utcabútorokat, virágládákat és állványokat, valamint a meglévő utcabútorok cserére szoruló alkatrészeinek pótlását végeznék el, a leeső szélekből pedig geodéziai jelzőkarókat készítenek majd megrendelésre, ezekkel szemben ugyanis szintén elvárás a környezeti hatásoknak való nagy ellenállóság és időtállóság, amely a tölgyet jellemzi. Ez utóbbi téren már van is tapasztalata cégnek – derült ki az ügyvezető válaszából.
Loibl László kérdésünkre válaszolva azt is elmondta:
HASONLÓAN DRASZTIKUS BEAVATKOZÁSRA EGYELŐRE NEM KELL SZÁMÍTANI.
Amint az ügyvezető tájékoztatott, az ilyen idős, vastag fákat érintő minden előrelátható beavatkozást bevontak a mostani kitermelési projektbe, mivel azt professzionális külsős vállalkozás bevonásával tudta csak végrehajtani a Parkgondozó Kft.
Az erre a feladatra alkalmas, speciális, nagy teljesítményű gépekkel fölszerelt erdészeti vállalkozás munkagépekkel, szakképzett kezelőkkel és gyakorlott brigáddal való kitelepülése már önmagában is nagy költség, ilyen nagy átmérőjű rönkök átvágására pedig a Parkgondozó Kft. gépei nem alkalmasak.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Rákérdeztünk arra a lehetőségre is, hogy a faanyag egy részének, a fölöslegnek az értékesítésével, az abból befolyó összegből
A HASONLÓ ÁLLAPOTÚ ÉS KORÚ FÁK MEGMENTÉSÉRE NEM LEHETNE-E FORRÁST TEREMTENI. ÁM EBBEN A LEHETŐSÉGBEN A PARKGONDOZÓ KFT. ÜGYVEZETŐJE PIACI OKOKBÓL NEM LÁTOTT FANTÁZIÁT.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Azt viszont megtudtuk, hogy a favágók miért vágták el a rönköket jó egyméteres magasságban, nem pedig minél közelebb a talajszinthez:
A HÁTRAMARADÓ RÖNKÖKET MEGFARAGJÁK, ÉS OTT, HELYBEN PARKFOTELEKKÉNT FUNKCIONÁLNAK MAJD, AMELYEKET BÁRKI HASZNÁLHAT.
Forrás: Illés György / KALOhírek
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.