A magyar közoktatásnak nincs olyan szintje, ahol történelem vagy magyar órán, kizárólag pozitív összefüggésben ne hangzott volna el a fővárosi Pilvax kávéház neve. Ezért is kapta fel mindenki a fejét a Szent István király út 21. szám alatti, immár háromcsillagos szállodának minősíthető, pályázati forrásból is megújuló épületegyüttes Pilvax Szálloda és Kávéház elnevezésén. A patinás Pilvax név eredete után kutatva kiderült: ha közvetlen összefüggés nincs is, de egykor az érsekség tulajdonában lévő épületben lakók, vendégeskedők közül többen tartoztak a pesti Pilvax kávéház törzsvendégeihez, az 1848-as szabadságharcot útjára indító szellemi és politikai közösséghez.
A Civis Core Invest Kft. beruházásában a Dél-Alföldi Operatív Program keretéből, az Európai Regionális Fejlesztési Alap segítéségével megvalósuló, 70 százalékos támogatási intenzitású beruházás nyomán a 15, kétágyas szobával rendelkező, mindenben a XXI. század igényeihez igazított szálláshely és kávéház eredeti épülete régmúlt kor nagy embereihez köthető.
Legelőször is Klauzál Gáborhoz, aki az első felelős magyar kormány földművelés-, ipar- és kereskedés osztályának minisztere volt 1848-ban. Romsics Imrének, a kalocsai Viski Károly Múzeum igazgatójának kutatása tette bizonyossá, hogy a Pilvax körhöz tartozó Klauzál Gábor a korábbi életrajzi adatokkal szemben nem Szegeden, hanem Kalocsán, éppen a Szent István király út 21. alatti épületben halt meg 1866. augusztus 3-án, 61 éves korában. Klauzál a kalocsai apácazárdában lévő két lányát látogatta meg, amikor annyira lebetegedett, hogy a vele rokonságban álló Szabó család házából már nem tudott haza térni.
A házban élő Szabó József nemcsak kor-, és eszmetársa volt Klauzál Gábornak. A tehetséges férfi a szabadságharc idején, Kossuth bizalmasaként a salétrom beszerzését felügyelte. Ennek a posztnak stratégiai jelentősége volt akkoriban, mert a salétrom, a puskapor nélkülözhetetlen alapanyaga egyben a szabadságharc sikerének volt a záloga. Szabó József más neves kalocsaiakkal együtt gyakran járt fel Pestre, látogatta a Pilvaxot, ahol a Tízek Társasága nevű asztaltársaságnak volt tagja Petőfi Sándor, Vásárhelyi Pál és Vajda János költő is. A hagyomány szerint Petőfi elsőként a Pilvaxban szavalta el a Nemzeti dalt.
Ilyen történelmi hátérrel rendelkező, polgári személyek lakta épületből csak kevés van Kalocsán. A híres név mai patináját a 24 órás elérhetőséggel, idegen nyelvet beszélő személyzettel működő recepció, az online foglalási rendszer, a bankkártya elfogadás és értékmegőrzés, a mosási, vasalási szolgáltatás, az LCD tévével és WIFI eléréssel rendelkező klimatizált szobák adják. A szálloda kényelmi szolgáltatásai még finn szaunával és pihenővel, konferencia teremmel és borpincével is kiegészülnek.