Szeptember 13-án tartott sajtótájékoztatóján több fontos bejelentés közt arról számolt be dr. Bálint József polgármester, hogy a gyermekétkeztetést ellátó Jókai utcai főzőkonyha korszerűsítésére utólagosan nyert 19 millió forintot az önkormányzat. A munkát már befejezték, a forrást a város költségvetéséből biztosították, így az e célra lekötött eszközök fölszabadulnak, újabb könnyítést nyújtva az idei büdzsének.
A polgármester azon a sajtótájékoztatón jelentette be a Duna-híd építéséhez, illetve a paksi bővítéshez kapcsolódó közútfejlesztésekre vonatkozó kormányzati döntések hírét, valamint az óvodaépítési pályázat ügyéről, ezzel összefüggésben a Parkgondozó költöztetésére irányuló tervek helyzetéről. Az utóbbi témákat csokorba fogva tárgyaltuk, mivel azok együttesen tesznek lehetővé egy átfogó turisztikai és kulturális célokat összekapcsoló fejlesztést az egykori parádés istálló területén, illetve a Parkgondozó Kft. azzal szomszédos telkén, amely elképzelésekről szintén beszélt Bálint József múlt csütörtökön.
Ezeken kívül a város más, részben már megvalósult, részben beadott pályázatok nyomán elbírálás alatt álló, részben a kivitelezés szakaszában lévő projektjeiről is szólt a polgármester.
E cikkünkben a Jókai utcai konyha felújítása kerül terítékre.
Megelőlegezve
Korábban hatósági előírások teljesítése érdekében végezték el a nem halasztható felújítási munkálatokat a gyermekétkeztetés feladatát végző Kalocsai Közétkeztetési Intézmény Jókai utcai főzőkonyháján. Előzőleg a város pályázatot adott be a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Belügyminisztérium közös pályázatán, étkeztetési fejlesztések céljára. Mégis saját forrást kényszerült fölhasználni az önkormányzat, mivel a munkát a nyár folyamán el kellett végezni, de a beadott pályázat elbírálása még nem történt meg. Így
A VÁROSI KÖLTSÉGVETÉS TERHÉRE ÚJÍTOTTÁK FÖL A FŐZŐKONYHÁT, AMELYRE AZONBAN BÁLINT JÓZSEF MÚLT HETI SAJTÓTÁJÉKOZTATÓJA SORÁN TETT BEJELENTÉSE SZERINT UTÓLAG ELNYERTE A FORRÁST KALOCSA.
Az elnyert 19 milliós forrásból 6 millió eszközvásárlásra, 13 millió az építési, kivitelezési munkákra fordítható.
Forrás: Illés György / KALOhírek
A polgármester a beruházás műszaki tartalmát ismertetve elmondta: korábban vásároltak két új üstöt, ezeknek az új biztonsági előírásoknak megfelelő gázhálózati bekötése és a szükséges szellőztető berendezések beépítése mellett az épületet is megújították. Aljzatcserét végeztek az épületben, kifestették, és az ivóvízhálózatot is teljesen fölújították.
A MUNKÁLATOK AUGUSZTUS ELEJÉN KEZDŐDTEK, SZEPTEMBER ELSEJÉN PEDIG MÁR MEGKEZDHETTE A KONYHA KÖZÉTKEZTETÉSI FELADATAINAK ELLÁTÁSÁT.
A forrásigény fedezésére szintén augusztusban adtak be pályázatot, amelynek kiírása lehetővé tette, hogy kedvező elbírálás esetén utólagosan, már elvégzett beruházás fedezetét biztosítsák belőle.
Ez az összeg tehát a város költségvetését tehermentesíti.
Bár az eredeti költségvetésben a konyhafelújítás nem szerepelt, de a fejlesztés elhatározásakor a forrásigény ellentételezésére a költségvetés módosításával kellett pénzeszközöket ide átcsoportosítani. Az ekkor lekötött összeg a támogatói döntés értelmében tehát fölszabadul.
Reménykedhet Kalocsa?
A pályázati eredmény kapcsán Bálint József rámutatott:
A PÁLYÁZAT SIKERÉVEL IMMÁR MINISZTÉRIUMI PÁLYÁZATOT IS NYERT KALOCSA.
Amint a polgármester fogalmazott:
Megtört az az átkozott vonal, ami eddig volt, hogy a minisztériumokban sorra utasították el a pályázatainkat, vagy pénzhiány miatt, vagy sorrendiségi kérdéseket állítottak. Tehát nem szakmai kifogások merültek föl, a pályázataink színvonala, alak és tartalom szempontjából megfeleltek, azokat pénzhiány, vagy túljelentkezés miatt utasították el. A MOST ELNYERT PÁLYÁZATI FORRÁSOK A POLGÁRMESTER SZERINT REMÉNYT ADNAK ARRA, HOGY MOST MÁR BE TUDJÁK INDÍTANI KALOCSÁN a FEJLESZTÉSEKET.
Költségvetés: beszivárgó friss levegő
A költségvetés helyzetét javító eseményekkel már korábban is foglalkoztunk, akkor a falvakkal közös szennyvízberuházás kapcsán keletkezett visszafizetési kötelezettségünket vállalta át az állam, emellett az Öveges-program miatt is 50 millióra pereskedtünk az állammal, illetve a szennyvízprojekt miatti, a konzorciumban társult falvakkal folytatott jogvita kapcsán is 40 milliós mozgásteret reméltünk fölszabadítani.
Ez utóbbi ügyben akkori cikkünk óta már megszületett a másodfokú ítélet, de a bíróság nem fogadta el városunk keresetét. Ezzel kapcsolatban a legutóbbi ülésén, zárt ajtók mögött határozott a képviselő-testület arról, hogy
AZ ÍTÉLETTEL SZEMBEN AZ UTOLSÓ JOGORVOSLATI LEHETŐSÉGET IS KIHASZNÁLJA A KALOCSAI ÖNKORMÁNYZAT.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.