A XXXI. „Csíplek Kalocsa!” Paprikafesztivál idején – attól függetlenül, de nem annak rovására, hanem a fesztiválhangulatot fokozva – szeptember 9-én és 10-én, pénteken és szombaton a Kalocsai Fazekas Alkotóházban, Kovács László fazekasmester kiállító-és rendezvénytermében, illetve udvarán tartották a nemcsak fazekas, hanem közösségépítő szellemi műhelyként is működő alkotóház Szeptemberi hétvége című szezonzáró rendezvényét, kiállítás-megnyitóval, előadással, kenyérszegéssel és – kóstolással, interaktív kézműves bemutatókkal és muzsikaszóval.
Szeptember 9-én, pénteken délután öt órakor az előadótermet megtöltő érdeklődőket Kovács János, a Kalocsa és Térsége Hírnevéért Vendégváró Egyesület elnöke köszöntötte, majd Barcsikné Tercsi Ibolya szövő népi iparművész kiállítását nyitotta meg Berei Andrea, a Duna-Tisza Közi Népművészeti Egyesület elnöke. A kiállítás-megnyitót emlékezetesebbé tette Kálai Sándor szavalata, aki a kiállító művész kedvenc költőjének, Ady Endrének három versét mondta el, valamint mellé a házigazda, Kovács
László zongorajátéka, aki egy saját maga által írt szonátát adott elő, amelynek ez az alkalom volt az ősbemutatója.
Amellett hogy a szőttes remekeket megcsodálhatták az érdeklődők, a szövőszéket is kipróbálhatták, ahogyan később az udvaron a kovácsmesterség alapfogásaival is ismerkedhettek a vállalkozó szelleműek.
A KIÁLLÍTÁS AZ ALKOTÓHÁZ SZOKÁSOS NYITVATARTÁSI IDEJÉBEN OKTÓBER KÖZEPÉIG MÉG MEGTEKINTHETŐ.
Ezt követően dr. Csonka Takács Eszter néprajzkutató, a Szentendrei Skanzen Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság igazgatójának előadása hangzott el, Közösségépítők, építő közösségek - Tradicionális és szervezett közösségek címmel.
Megjegyezzük: e címmel az előadásnak ennél méltóbb helyszíne talán nem is lehetett volna, tekintettel arra a pezsgő kulturális és közösségi életre, amely az Alkotóházat jellemzi, főképp, hogy mindez változatos programsor, amelyet ez a két nap is felvonultatott, magánszervezésben és többnyire magánfinanszírozásban, az itteni közösségépítők és az általuk épített közösségek erejéből valósul meg.
A rendezvényt Pogrányi Miklós és barátai muzsikája tette hangulatosabbá, miközben Gyuris Attila által az alkotóház kemencéjében megsütött kenyereket megszegték és megkóstolták a résztvevők.
Az udvaron rendezvény második napján kézműves kirakodóvásár fogadta a látogatókat, akiknek Láncz Gyula kovácsmester tartott bemutatót a szakma fogásaiból, amelyeket a vállalkozó szelleműek ki is próbálhattak, ahogyan a szövőszékhez is oda ülhetett bárki, hogy próbára tegye ügyességét.
Természetesen a fazekas mesterség fontos eseménye, az itt már hagyományosan a Paprikafesztivál napjaira időzített szabadtéri égetés sem maradt el, a kemence tetején kicsapó lángokkal különösen hangulatossá téve az alkonyt.
Mindeközben a közeli Érsekkertben folyamatosan zajlottak a Paprikafesztivál programjai, amelyekről már korábban számos cikkünk készült.