Itt találod az összes cikket a „Fazekas Alkotóház” témában!
A kalocsai örökségünkről a magyar örökségek előkelő klubjába most belépett, a Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumának elemévé nyilvánított kilenc gyűjtemény vezetőjével tartanak nyilvános pódiumbeszélgetést jövő szerdán.
A Magyar Örökség és Európa Egyesület Magyar Örökség-díj Bírálóbizottsága a beérkezett állampolgári javaslatok alapján Kalocsa Gyűjteményeinek ítélte a MAGYAR ÖRÖKSÉG kitüntető címet!
Még az előző kiállítás – Magyar Zita kerámiái – is látható volt a Fazekas Alkotóházban vasárnap délután, ahol a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület tagjai által a krumplis pogácsa készítésének tudományával, egyúttal, a házigazda Kovács László jóvoltából a kemencés sütés-főzés fortélyaival ismerkedhettek az érdeklődők.
A fazekasmester célja az volt a kemenceépítéssel, hogy időközönként kisebb rendezvények keretében, hozzáértő vezetésével lehessen megismerni a kemence használatának módjait, a benne készülő termékeket, fölelevenítve őseink tudását. Mi lehetne méltóbb nyitánya e rendezvényeknek, mint egy hagyományos kenyérsütés?
A jelentkező gyerekek családjainak ezúttal nem kellett fizetni a részvételért. Ám mire meghirdették a tábort, a több éve visszajáró gyerekek már meg is töltötték a helyeket, akkor még nem is sejtve, hogy most megspórolják a családok a táborozás díját.
A tavaly hagyományteremtő szándékkal megtartott, összművészeti rendezvényt idén a Vendégváró Egyesület együttműködésével, CLLD pályázati forrás bevonásával szervezték meg.
Mindig sajátos hangulata van annak, amikor Kovács László fazekasmester tavasszal először égeti a cserepeket az udvari kemencében. A mester a közösségi médiában hirdeti meg az ehhez hasonló közösségi alkalmait, amelyekből idén nyáron sem lesz hiány.
A vírus ellehetetlenítette a vásárokat, a turizmust, a városi rendezvényeket, rendkívül nehéz helyzetbe hozva a – túlzás nélkül mondhatjuk – mesze földön híres fazekasműhelyt, és a benne alkotó Kovács Lászlót és alkotótársát, Madár Helgát. Egyetlen dolog van, amiből több lett a mesternek: a szabadidő. Nem telik hiába! Az eredmény: oktató, bemutató videók sora, valamint egy online szakkör beindítása. A mester további terveiről is beszélt portálunknak.
Múlt hét csütörtökén nyílt meg Kovács László fazekasmester alkotóházában Umenhoffer Pál hajósi népi, naiv festőművész tárlata. A kiállítás a hónap utolsó csütörtökéig megtekinthető.
Az idei Kalocsai Paprikafesztivál kínálatát Kovács László magánszervezésben, műhelye udvarán szombat délutántól késő estig tartott rendezvénye is színesítette, ahol mézeskalácsos, viseletkészítő, tűzzománcos, vesszőfonó, fafaragó, sőt most első alkalommal kovácsmester is ízelítőt adott mesterségéből – erről egy videót is készítettünk.
Holnap, március 15-én, a városi ünnepségek nyitányaként adják át a Kalocsa város díszpolgára címet, amelyet idén Kovács László fazekasmester vehet át. Az ülés keretében kerül sor a mester nyilvános méltatására, de a dolgok elébe menve igyekeztünk összegyűjteni az érdemeit.
Amint már megírtuk, az óvodaépítés megvalósulása esetén nagyszabású fejlesztések indulhatnak meg ebben a szép nevű városrészünkben. Arról, hogy a fejlesztést megelőző koncepcióalkotást társadalmi vita kíséri majd, polgármesteri ígéret hangzott el. Izgalmas feladat lesz, amelyhez csak nagyon megfontoltan, kapkodás nélkül szabad hozzákezdeni. Mondjuk, miért!
Az önkormányzati szándékok sikere esetén felszabadulhat az egykori parádés istálló – ma rendezetlen helyzetű és siralmas állapotú – műemlék épületegyüttese, komoly fejlesztési lehetőséget nyújtva.
Magánszervezés is gazdagítja a Paprikafesztivál kínálatát: a Fazekas Alkotóházban nyílik tűzzománc és bőrdíszmű-kiállítás, ahol a kapcsolódó, kézműves foglalkozással, bemutatókkal is kiegészülő vásáron több ősi mesterség is bemutatkozik.