Itt találod az összes cikket a „Nagyboldogasszony főszékesegyház” témában!
A zenés áhítat keretében Händel, Haydn és Vivaldi egy-egy műve csendül majd föl. Vezényel: Gazda Péter.
Az alkalomból nem csak a főszékesegyházban, hanem a főegyházmegye templomaiban is imáikba foglalták érsek atyát és a felszentelt Hódi Dávid szerpapot.
A Liszt Ferenc ami tanárai a Kamarateremben adtak koncertet, a Nagytemplomban pedig orgonaestre várták a közönséget.
A kalocsai Nagyboldogasszony-főszékesegyház orgonája Pedro Alberto Sánchez spanyol származású Ágoston-rendi szerzetes atya és orgonaművész keze által szólal meg.
„Az Isten-ismerők ragyogni fognak, mint a fénylő égbolt, s akik igazságra tanítottak sokakat, tündökölnek örökkön-örökké, miként a csillagok” – kezdte nekrológját Dániel próféta könyvéből vett idézettel Kiss István atya, hozzátéve: egy zenét tanító pap-tanártól és előadóművésztől köszönünk el, aki az örök igazságra tanította növendékeit és hallgatóságát, a zene nyelvén: ahogyan Ő megélte és átadta a liturgia zenei szolgálatát.
Közvetlenül a sírjánál elhangzott zsoltár utolsó hangja után feldübörgő mennydörgéssel fejezték ki az égiek az egybegyűltek fájdalmával való együttérzésüket, majd az első esőcseppek a temetőből kilépőkre hullottak. Nem sokkal később rázendített, majd kisvártatva kisütött a Nap, és szivárványt, a Szövetség – vagyis az isteni kegyelem – jelét festette az égre.
Délután 3:00 órakor a kalocsai Nagyboldogasszony Főszékesegyházban helyezték ravatalra a főszékesegyház karnagyát, a főegyházmegye zeneigazgatóját, Kalocsa város díszpolgárát.
A hagyományok jegyében ünnepi testületi ülésen adják át idén is a városi kitüntető díjakat, majd utána következik a Szent István ereklyéjének jelenlétében celebrált szentmise, a Nagyboldogasszony Főszékesegyházban.
A temetés 2023. július 21-én, pénteken délután lesz a kalocsai temetőben. Előtte lelki üdvéért 16.00 órakor koncelebrált engesztelő szentmisét mutatnak be a kalocsai Főszékesegyházban.
Több szentmisét is tartanak a kalocsai Nagyboldogasszony-főszékesegyházban.
Kalocsa Város Önkormányzata koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezést tart március 15-én a Negyvennyolcasok terén az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére. Ünnepi műsorral készülnek a Nebuló EGYMI tanulói.
A péntek délutáni bíborosi szentmisét az azt celebráló Erdő Péter születésnapja tette emlékezetesebbé. A rendezvénysorozat szombaton és vasárnap is ünnepi keretek között folytatódott. A háromnapos ünnepet az egyházi zene ünnepévé is emelte a Főszékesegyházi Énekkar és karnagya, Leányfalusi Vilmos, valamint a Szent Efrém Férfikar szolgálata, a papszentelés pedig már önmagában is ünnep az egyházban. Hasonlóra a járvány kezdete óta nem volt, nem lehetett példa.
Volt idő, amikor több ezer ember gyűlt össze Kalocsa és járásai főbúcsújára, amelyre az egyházmegye minden részéről, sőt a Dunántúlról is érkeztek hívek. A több mint másfél évszázados hagyomány idén bekerült a Kalocsai Értéktárba is.
A hamvazószerda azért is fontos a katolikus hívek életében, mert az év folyamán ez az egyik nap - másik a nagypéntek - mikor is szigorú böjtöt tartanak.
A rend kalocsai csoportja a helyi közösségi élet aktív részese, a városi rendezvényeken rendszeresen találkozhatunk küldötteikkel, de különféle jótékonysági akciókban is részt vesznek. Az országos vitézavatást már tavaly is városunkban szerették volna megtartani, azonban a koronavírus-járvány áthúzta a számításaikat.
A korábbi évekhez hasonlóan idén is ünnepélyes keretek között emlékeznek meg Kalocsán a mohácsi csatáról, az ott hősi halált halt kalocsai érsekről, Tomori Pálról és mártírtársairól szombat délután. Beszédet mond dr. Bábel Balázs érsek, a koszorúzást követően érseki szentmise lesz.
A nagy egyházi ünnepek után a környék legfontosabb egyházi eseménye minden évben a Jézus Szíve búcsú. Az idein Kalocsa polgármestere mellett Font Sándor országgyűlési képviselő is részt vett.
Egyik népénekes szentmise után litániával, a másik előtt szentségimádással, a harmadik napon a hagyományos körmenettel és érseki misével ünnepli a hétvégén Kalocsa a város és a szállások Jézus Szíve tiszteletére rendelt főbúcsúját.