A Csilás-parkban található katonavárosi emlékmű felállítása óta minden évben megemlékeznek a magyar honvédelem napjáról Kalocsán. A rendezvényen főképp az egykori kalocsai alakulatok tagjaiból szerveződött hagyományőrző csoportok vesznek részt, de az eseményen szívesen látják a kalocsai diákokat is, hiszen városunk nemcsak katonavárosi múlttal, hanem iskolavárosi jelennel is rendelkezik. Az emlékezők minden évben három helyszínen teszik le tiszteletüket és koszorúikat a magyar honvédelem hősei előtt: a Negyvennyolcasok terétől a Hősök szobrához, majd egykori kalocsai katonai alakulatoknak elméket állító emlékműhöz vonultak az emlékezők, zeneszóval katonai díszelgő alakulat tiszteletadása mellett.
A koronavírus járvány miatt tavaly csak szűkített formában, szerényebb katonai tiszteletadás mellett, csak képviseleti részvétellel tarthatták meg a honvédelem napjára szervezett megemlékezést, amelyet a Katonaváros emlékmű 2016. évi átadása után egy héttel tartott, e formájában első alkalommal megtartott alkalom óta minden évben megszervezett megemlékezést, ahogyan 2020-ban is már a diákok nélkül voltak kénytelenek ünnepelni, az utolsó igazából járványmentes évben, 2019-ben viszont a diákok érdektelensége szomorította el a szervezőket, ami annál inkább volt meglepő, mert egy évvel korábban kifejezetten nagy érdeklődés mellett toborzással és haditechnikai bemutatóval egybekötött rendezvényre kerülhetett sor, ahogy 2017-ben is valóságos katonai parádét rendeztek a szervezők.
Idén végre újra meghívhatták a rendezvényre a diákokat is, akik közül a Bajai SZC kalocsai Dózsa György Technikum és Kollégiuma rendészeti tagozatának egy évfolyama fogadta el az invitálást, hogy végigjárják a katonákkal a három, immár hagyományos koszorúzási helyszínt, a Negyvennyolcasok terét, a Nagytemplom és az érseki kastély között fölállított Hősök szobrát és a Kalocsa Katonaváros emlékművet a Csillás parkban.
Forrás: Illés György Cinó
Mindhárom helyszínen ünnepélyes katonai tiszteletadás mellett, a Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar zenei szolgálatával helyezték el a tisztelet és emlékezés koszorúit, először az Első Felelős Magyar Kormány emlékművénél a 48-49 es szabadságharc hőseinek emlékére.
Innen díszmenetben vonultak az emlékezők a kecskeméti Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis díszelgő alakulatának felvezetésével, akiket a zenekar kísért – zenei és köznapi értelemben is –, majd utánuk a diákok csoportja haladt. Amerre a menet járt, a járókelők megálltak, nézték a délceg katonákat és hallgatták a szépen megszólaltatott indulókat.
Így érkezett az emlékező csoportosulás az újólag a Nagytemplom mögött fölállított és talapzatától megfosztott Hősök szobrához, amelynek eredeti helyéről való eltávolítása és csökkentett változatban, eldugott helyen történt felállítása, amint a helyszínen tájékozódva megtudtuk, bizony, nemcsak a város lakóinak, hanem az itt szolgált katonáknak a tetszését sem nyerte el, úgy vélték az eredeti helyén szebb volt és méltóbb módon lehetett ott megemlékezéseket tartani.
Itt az emlékmű történetével kapcsolatban dr. Kovács György nyugalmazott honvéd ezredes fölidézte, hogy az első világháborút követően törvény írta elő, hogy a városok emlékmű állítással is megemlékezzenek a „Nagy Háború” hőseiről és áldozatairól. Ennek az előírásnak tett eleget Kalocsa városa az emlékmű felállításával, azonban – amint a szobor allegorikus alakjai is jelzik – ezzel a magyarság minden korábbi harcának hősei előtt is tisztelegtek elődeink, ahogy az utókor a későbbi áldozatokról is méltán emlékezhet meg az emlékműnél.
Forrás: Illés György Cinó
Az ünneplő sokaság innen a Csilás parkba vonult, ahol az egykor Kalocsán szolgált katonai egységek, alakulatok emlékét őrző emlékműnél helyezték el koszorúikat az ünneplők.
Az ünnepség szónoka, dr. Kovács György ezredes itt városunk katonatörténetét fölidézve megemlékezett a város honvéd egységeiről, amelyeknek itt egy-egy oszlop is emléket állít – ezeket az oszlopokat koszorúzták meg később a jelenlévő diákok, valamint az egykori kalocsai honvédek által alapított hagyományőrző egyesületek tagjai.
Kalocsa Város Önkormányzata képviseletében Simon Zoltán helyezett el koszorút.
A délelőtt fél tizenegykor a Negyvennyolcasok terén kezdődött rendezvényt déltájban a katonazenekar térzenéje zárta, majd a résztvevők közös bajtársi munkaebéddel, kötetlen beszélgetéssel folytatták a daliás időkről való megemlékezésüket.
Forrás: Illés György Cinó