Itt találod az összes cikket a „március 15.” témában!
A szavalóverseny létszáma korlátozott, de még lehet jelentkezni – tudtuk meg Bolvári Ferdinándtól a kedd délelőtti sajtótájékoztatón, míg Bolváriné Gärtner Anikó az esemény kapcsán egyesületük tevékenységéről szólt, az ezt kiegészítő Király Róbert egyebek mellett a 6300.hu internetes oldalt népszerűsítette.
A kalocsai kereskedő, Szabó Ferenc a ravatalon feküdt, amikor a város népe a jobbágy-felszabadításra koccintott. Petőfi költészetét általa ismerhették meg a kalocsaiak, unokaöccse a szabadságharc lőporfelelőse volt. A sírvers, a sírkő és az alatta eltemetett személy történetét a március 15-ei emlékhelyavatón ismerhettük meg.
Városunk hagyományait követve a Negyvennyolcasok terén tartotta meg koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezését március 15-én délelőtt a kalocsai önkormányzat. Műsort a Nebuló EGYMI diákjai adtak, beszédet mondott: dr. Körmeny Szabolcs önkormányzati képviselő.
A hűvös, szeles időjárás ellenére is több mint ezerszáz kilométer gyűlt össze a Kincskereső Egyesület „Talpra magyar!” – vagy inkább kerékpárra! nevet viselő rendhagyó megemlékezésén. Az 1848 kilométeres célkitűzés közel kétharmadát érték el, 94 résztvevővel.
Kiskőrösön mondott ünnepi beszédet március 15-én Orbán Viktor miniszterelnök, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulóján.
A rendezvényt dr. Filvig Géza polgármester nyitja meg.
Kalocsa Város Önkormányzata koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezést tart március 15-én a Negyvennyolcasok terén az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére. Ünnepi műsorral készülnek a Nebuló EGYMI tanulói.
Március 15-én, Dusnokon 6 és 12 kilométeres körök teljesítésével csatlakozhatunk a forradalmi kihíváshoz.
„Nekünk észen kell lennünk itt a Kárpát-medencében, a birodalmak hadi útkereszteződésében! Mifelénk elég egyetlen megingás, elég egy felelőtlen politikustól a háborúval kapcsolatos összevissza beszéd, elég egy félre csúszott választási eredmény, és annak következtében létrejövő ügyefogyott kormány, és már úszik is minden, amiért annyit, de annyit dolgoztunk az utóbbi években. Elég csak egyszer rossz irányba fordulni, és oda a magyar szabadság.”
Koszorúzások egyénileg, ünnepi szónoklat a kamerának, ellenzéki beszólogatások az országos médiában és helyben, kis létszámú tüntetés Pesten. A nemzeti ünnep nem hozott nemzeti egységet, de nagy meglepetést sem.
A hagyományos, március 15-ei szavalóversenyhez képest megduplázódott a nevezők száma!
Font Sándor a közösségi médiában, az alkalomból tett bejegyzésében párhuzamot von az egykori és a koronavírus-járvány idején a jelen hősei, az orvosok, ápolók, mentősök, katonák között, akik ebben a nehéz időszakban védik a nemzetet.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alkalmából Perity Lajos, a Szent István Gimnázium intézményvezetője osztja meg velünk ünnepi gondolatait.
Ismeretes: a koronavírus miatt lefújták az ünnepi rendezvényeket Kalocsán. Mégis megpróbáljuk valahogyan ünnepi hangulatba hozni olvasóinkat. E törekvésünk kapcsán tesszük közzé az önkormányzat nevében ünnepi beszédet mondó képviselő szónoklatát.
A szokásos módon a ’48-asok terén tartották a város hivatalos ünnepségét az iskolások műsorával, ünnepi szónoklattal és koszorúzással, majd a városi tanács korabeli határozatának értelmében borral kínálta a város népét az önkormányzat.
A március 15-ei városi ünnepség végén megkoszorúzták az első felelős magyar kormány ’48-asok terén álló emlékművét. A forradalom és szabadságharc vezetői és hősei is megérdemlik az utókor háláját, de a KALOhírek közben a Magyar Sajtó Napjára is gondolt.
Vajdasági testvérvárosunk, Kúla színjátszó csoportjának közreműködésével, alpolgármesterük, Valka Károly megemlékező gondolataival, valamint városunk részéről Bolvári Ferdinánd önkormányzati képviselő történelmi előzményeket felelevenítő és a XXI. századi utódoknak költői kérdéseket feltevő beszédével telt a március 15-ei ünnepség Kalocsán.
A március 15-én reggel tartott ünnepélyes képviselő-testületi ülés keretében átadták a város díszpolgári címét Kovács László fazekasmesternek. Az eseményt számos pályatárs és városunk sok polgára mellett Kovács László szülővárosának, Karcagnak polgármestere és kísérete, Kecel városának polgármesteri delegációja, valamint a nemzeti ünnepre érkezett, Valka Károly VMSZ-elnök vezette kúlai küldöttség is megtisztelte jelenlétével.
A több osztály közreműködésével megjelenített történelmi tabló sorra vette mindazokat az eseményeket, amelyek sorsfordító hatással voltak hazánk történelmére, a polgári átalakulás és a nemzeti függetlenség kivívására.
Tegnap a ’48-asok terén tartott ünnepélyen műsort a Nebuló Speciális Iskola tanulói adtak, a Kalocsa Kulturális Központ munkatársai énekes produkcióval készültek, az ünnepi beszédet Bálint József polgármester mondta. Közreműködött a Kalocsai Fúvószenekar.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére kedden délelőtt a városi színházban adtak műsort a Belvárosi általános iskola diákjai.
A nemzeti ünnep előtt, a négynapos hétvége előestéjén a dunapataji származású, Kalocsán élő költő mutatkozott be első költői estjén, a Kortárs Művészeti Klub teltházas rendezvényén. Verseinek hazafias és „istenes” gondolatai a nemzet ünnep mellett a húsvétra való lelki fölkészüléshez is kiváló segítséget nyújtott.
Március 15-én a színházban rendezték meg az idei városi szavalóversenyt, amelyen ezúttal is az intézmények helyben megtartott versenyeiről továbbjutott tanulók egy kötelező verset és egy szabadon választott költeményt adtak elő. A kategóriánkénti első helyezettek a városi megemlékezésen is elszavalták a verseket.
A március 15-ei koszorúzás a 168 évvel ezelőtti márciust idézte, már amennyiben a reggeli havas esőt most is eső váltotta, mint akkor. Az ünnepi műsort így zárt helyen kellett megtartani. A koszorúzás után ugyanott koccintottak az úrbéri viszonyok eltörlésének örömére.
Március 15-én, kedden délelőtt 11 órai kezdettel tartották Kalocsa Város Önkormányzatának hivatalos ünnepségét – a rossz időre való tekintettel – a színházban.